Navigace

Nahoru na věž Jakobínku po lešení a s výkladem

25. 7. 2016
Mgr. Jitka Skořepová

ROŽMBERK: U středověké věže Jakobínky vRožmberku nad Vltavou dokončili tesaři práci na dřevěném lešení. Lze po něm pohodlně vystoupat až kochozu věže a zahájit její restaurování. Kromě toho ale lešení poslouží také účastníkům komentovaných prohlídek, které pro milovníky hradů a příznivce historických řemesel připravil vprázdninovém období Národní památkový ústav.

Experimentální projekt restaurování středověké věže Jakobínky se posouvá do další etapy. V polovině července 2016 bylo dostavěno unikátní dřevěné lešení, které sahá do úrovně někdejšího ochozu věže. Pouze za pomoci tradičních nástrojů jej vyrobili tesaři pod vedením mistra Petra Růžičky, za vydatného přispění tesařských učňů z Jaroměře a z Francie v rámci výměnného pobytu programu ERASMUS.

V současné době probíhají na Jakobínce restaurátorské průzkumy, jejichž cílem je zmapovat stav historického zdiva věže a upřesnit další postup prací. „Cílem restaurování je opravit zdivo i kamenné architektonické prvky věže a konzervovat zbytky středověkých omítek. Potom obnovíme ochoz a střechu věže,“ vyjmenovává nejvýznamnější součásti stavební obnovy Petr Pavelec, spoluautor projektu a ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Unikátnost celého projektu spočívá také v jeho didaktickém rozměru. „Rádi bychom zájemcům z řad návštěvníků přiblížili nejen historii této středověké hlásky, ale v praxi oživili středověké stavební postupy a potvrdili tak jejich praktickou využitelnost i v dnešní moderní a technicky vyspělé době,“ zdůrazňuje Petr Pavelec.

Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti a pokochat se pohledem z vrcholu věže, vypisuje Národní památkový ústav čtyři mimořádné komentované prohlídky. Podmínkou účasti je věk nad 18 let a dobrá fyzická kondice. Výklad o historii věže, postupu restaurátorských prací i využití historických řemesel a speciálních technických postupů podá Petr Pavelec.

 

Termíny prohlídek: úterý 26. července 2016, úterý 2. srpna 2016, úterý 9. srpna 2016 a středa 17. srpna 2016.

Začátek prohlídek: 15 hodin

Vstupné: jednotné 300 Kč (k úhradě v pokladně hradu Rožmberk)

Maximální počet osob: 10

Rezervace možná na emailu rozmberk@npu.cz nebo telefonu 380 749 838.

 

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory společnosti E.ON.

 

Mgr. Jitka Skořepová
vztahy k veřejnosti, PR
nám. Přemysla Otakara II. 34
370 21 České Budějovice
Sdílejte
Check icon Error icon