Navigace

Nádraží Bubny se promění na Centrum paměti a dialogu Bubny. Soutěž na zhotovitele stavby je otevřena.

28. 3. 2025
Tomáš Lehečka

PRAHA: Vláda na konci února schválila klíčové kroky k zahájení revitalizace objektu bývalého nádraží Bubny. V následujících měsících jej čeká zásadní rekonstrukce a proměna v sídlo nové paměťové instituce. Centrum paměti a dialogu Bubny a Správa železnic podepsaly v pondělí 24. března 2025 Smlouvu o vertikální spolupráci, která upravuje jejich vzájemné vztahy a zajišťuje koordinaci všech kroků důležitých pro úspěšnou realizaci proměny historické budovy v živé místo paměti.

Ve stejnou chvíli začal proces výběru zhotovitele stavby, který vzejde z otevřené soutěže. Cílem je vybrat odbornou firmu, která zaručí kvalitu a efektivitu celé rekonstrukce. Správa železnic bude projektově přestavbu řídit a Centrum paměti a dialogu Bubny zajistí přípravu a uhrazení nákladů rekonstrukce, jejichž schválená výše dosahuje 215 milionů bez DPH. Rekonstrukce budovy by měla začít už v letních měsících.

Přestavba podle návrhu královéhradeckého ateliéru ARN STUDIO, vedeného architekty Jiřím a Michalem Krejčíkem, umožní vzniknout moderním výstavním a eventovým prostorám. V objektu se počítá také s kavárnou a s oživením přilehlého veřejně přístupného prostranství, přímo navazujícího na rezidenční bloky Holešovic a Malého Berlína. Ateliér ARN STUDIO má ve svém portfoliu realizace jako je GASK v Kutné Hoře nebo White Gallery v Osíku u Litomyšle stejně jako architektonický návrh obnovy ikonického televizního vysílače na Ještědu.

“Těší mě, že se podařilo dát projekt do pohybu a doufám, že budova bude brzy sloužit jako důstojná připomínka obětí holocaustu i spolehlivá instituce, která pomáhá porozumět minulosti a lépe se orientovat v současnosti i nejmladší generaci,” říká Pavlína Šulcová, ředitelka Centra paměti a dialogu Bubny.

Centrum paměti a dialogu Bubny, které je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR, už od počátku roku 2025 pořádá ve spolupráci s paměťovými a kulturními institucemi a dalšími partnery vzdělávací, kulturní a připomínkové akce ve veřejném prostoru.

Projekt přestavby původního bubenského nádraží je úzce koordinovaný s postupující přestavbou železniční trati do budoucí zastávky Výstaviště. Celý úsek včetně nového nádraží Bubny bude hotový v polovině letních prázdnin.

„Jsem rád, že můžeme našimi zkušenostmi z oboru výstavby přispět k tomu, aby zde do dvou let vyrostla instituce, která bude naplňovat hodnotu důležitou i pro Správu železnic. Tou hodnotou je uchování odkazů minulosti pro další generace. Není to přitom první projekt s přesahem, na kterém se v lokalitě Bubnů podílíme. Kromě toho, že kousek odtud stavíme důležitou část tratě na letiště a do Kladna i s novým nádražím Bubny, jsme zde nedávno také otevřeli cestu, která vůbec poprvé propojila doposud oddělené části Prahy 7,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

O Centru paměti a dialogu Bubny

Centrum paměti a dialogu Bubny je kulturně-vzdělávací instituce, jejímž posláním je uchovávat paměť obětí šoa a být živým místem, které spojuje minulost s přítomností prostřednictvím vzdělávacích a kulturních programů. Hledá nové formy připomínkových akcí spojených s historickou pamětí místa a vybízí k odpovědnosti a osobnímu zapojení v boji proti všem formám antisemitismu, rasismu, nenávisti a diskriminace. Bude sídlit v rekonstruované budově nádraží Praha–Bubny, odkud bylo v letech 1941–1945 deportováno téměř padesát tisíc československých Židů a osob označovaných za Židy.

www.mkcr.cz

Sdílejte
Check icon Error icon