Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
PRAHA- PLZEŇ: Čtrnáctý ročník festivalu Nad Prahou půlměsíc je tu a sním i letošní program plný divadla, literatury, hudby i tance, setkání se zajímavými hosty a hostkami… Bude patřit především ženám. Autorkám, herečkám, režisérkám, tvůrkyním, intelektuálkám, novinářkám, hrdinkám… Žijeme totiž vzávratné době. Po celém světě čím dál víc sílí hlasy žen. Žen toužících po rovnoprávnosti, svobodě, lásce, životu vmíru a bezpečí, radostné tvorbě, respektu, porozumění… Pojďme tyto hlasy vyslyšet! Ženy a ženství budeme skloňovat vrůzných podobách. Prostřednictvím písní či ladných tanečních pohybů, divadelních her a scénických čtení autorů a autorek ze Sýrie či Íránu, najdeme je vsoučasných emirátských povídkách… Čeká vás zkrátka pět nevšedních festivalových dnů nabitých originálním, přitažlivým a maximálně živým programem. Těšíme se na setkání svámi!
Akce probíhá 23. 11. 2022 do 29. 11. 2022
Nad Prahou půlměsíc
14. ročník festivalu kultur Blízkého východu
23. – 29. listopadu 2022
Praha a Plzeň
Název festivalu inspirovala sbírka milostných veršů a vyznání Praze básníka Charifa Bahbouha.
Festival pořádá: Komba, z.s.
S podporou grantů Hlavního města Prahy a Státního fondu kultury
Spolupráce: Arabská skupina velvyslanectví akreditovaných v ČR (Maroko, Kuvajt, Jemen, Irák, Palestina), Městská knihovna v Praze, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Katedra Blízkého východu FF UK
Program:
PRAHA
Středa 23. listopadu
17.00 Městská knihovna v Praze, Mariánské nám. 98/1
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
Pěvecká soutěž v arabštině. Hudební a taneční vystoupení: Marwan Alsolaiman a Kristýna Farag, Kat Bent Amor a Sharif Khlief, Sahar. Moderuje František Ondráš a Adam Pospíšil.
Vstup volný. V češtině a arabštině. https://www.mlp.cz/cz/
Čtvrtek 24. listopadu
Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1
18.00 Malá scéna
MODERNÍ EMIRÁTSKÉ POVÍDKY
Čtení a prezentace vůbec prvního českého vydání povídek ze SAE. Ve spolupráci s nakladatelstvím Dar Ibn Rushd a s účastí překladatelek a překladatelů. Moderuje František Ondráš.
Vstup volný. V češtině.
19.30 Velká scéna
MUSTAFA TÁDŽUDDÍN AL-MÚSÁ SLUŽEBNÁ A RODINA BÁSNÍKŮ
Divadelní premiéra Arabského nedivadla studentů a studentek Katedry Blízkého východu FFUK
„Ach, už jsem tu rok a dva měsíce!“ stýská si služebná, když nechápavě sleduje počínání podivné rodiny básníků v nehostinném, odosobnělém městě. Trápená neustálým předčítáním poezie, píše svému dědečkovi dopisy, které představují jediné pojítko s milovaným domovem. Nostalgický povzdech nad ztrátou čistoty venkova od mladého syrského dramatika je částečně absurdní drama, lehká konverzační komedie a místy svíravý horor. Všechny polohy ve své nové inscenaci z jedné arabské kuchyně zachytí herci a herečky Arabského nedivadla studentů a studentek Katedry Blízkého východu FFUK.
V arabštině s českými titulky. Vstupné 200,- a 150,- Kč. Rezervace: http://www.napradle.cz/
Pátek 25. listopadu
Divadlo Kolowrat, Ovocný trh 579/6
19.00 – MUSTAFA TÁDŽUDDÍN AL-MÚSÁ PŘÍTELKYNÉ OKNA
Premiéra scénického čtení divadelní hry a online setkání s dramatikem.
Osiřelá a osamělá mladá žena odchází z rodné vesnice do města, aby unikla společenským tlakům a začala nový život jako učitelka. Útočiště nachází u laskavých příbuzných, do jejího života ale osudově zasáhne obraz tajemného muže visící na zdi jejího nového pokoje… Divadelní hra, oceněná roku 2017 literární cenou emirátu Šáridža, vypráví o zranitelnosti citlivé duše, jež se těžko sžívá se svým okolím, a ničivosti samoty.
Překlad Petr Felčer. Režie Jakub Šmíd. Hrají: Anežka Šťastná, Kristýna Dámová, Petr Pochop, Jakub Šmíd
V češtině. Vstupné 200,- Kč a 150,- na místě.
Sobota 26. listopadu
Divadlo Na zábradlí, Anenské nám. 5, Praha 1
15.00 Eliadova knihovna
NIYAZ ESMAILPOUR ZTRACENÝ RÁJ
Divadelní představení.
Režie a interpretace: Morvarid Ramezani.
Překlad z perštiny do angličtiny: Lída Fathi. Překlad do češtiny: Vít Paulíček.
Příběh ženy, která touží po dítěti. Je jí 40 let a nechce být s mužem jen proto, aby měla dítě, chce někoho, koho by mohla milovat, a založit s ním rodinu… tato vášeň po dítěti jí způsobí velký problém a nyní vypráví, co se stalo, proč se ocitla ve vězení…
V perštině s českými titulky.
V perštině s českými titulky.
16.00 Zkušebna
MERYAM HEIDARI
Setkání s autorkou z Íránu a scénické čtení úryvků z jejích knih.
Moderuje Zeina Kanawati. Čte Eva Vrbková.
V angličtině s tlumočením do češtiny.
17.00 Zkušebna
HLASY NEZDOLNÝCH ŽEN
Čtení z knihy Samar Jazbik, kterou letos na podzim vydává Edice N a v níž syrská spisovatelka sepsala svědectví devatenácti žen, které se z různých důvodů účastnily syrského povstání roku 2011. Moderují Zeina Kanawati, spolupracovnice organizace Women Now, založené autorkou knihy Samar Jazbik, a překladatel Petr Felčer. Čte Eva Vrbková a Zeina Kanawati.
V arabštině a češtině.
18.00 Eliadova knihovna
SELFDOMS OF A RAINBOW
Autobiografická hra, kterou napsala Azadeh Kangarani.
Příběhy, které vypráví Azadeh, rezonují s příběhy mnoha migrantů a uprchlíků po celém světě. Azadeh se za svůj život třikrát stěhovala. Nejprve z rodného Íránu do Dubaje na Blízkém východě, poté do České republiky v Evropě a nakonec do USA. Pokud je to její poslední migrace! Líčí, jak integraci v její poslední hostitelské zemi, USA, ovlivnily současné zločiny proti lidskosti ze strany Islámské republiky v Íránu. Národ přirovnává k duze, která se skládá z jednotlivých barev jako občané země. Každá barva stojí sama o sobě, ale duha jako celek dává každé barvě silnější identitu. Ani celá duha, ani každá jednotlivá barva není úplná bez té druhé.
V angličtině s českými titulky.
Vstupné: 200,- a 150,- Kč. Vstupenka platí na celý program. Rezervace: www.nazabradli.cz
Neděle 27. listopadu
18.00 Divadlo Kolowrat, Ovocný trh 579/6
SVÍTÁNÍ MEZI ŘÁDKY
Inscenované pásmo literárních ukázek překladů moderní perské literatury v podání českých íránistů, studentek a studentů Katedry Blízkého východu FFUK, jejich učitelek a učitelů i íránských přátel.
Jaká témata rezonovala ve společnosti před islám-skou revolucí, během války s Irákem, a dnes? O čem píší ženské autorky, co je v současném psaní tabu, jaké jsou nástroje cenzury? Perská literatura, její síla i slabosti. Jemně dramatická smršť s pokusem
o audio-vizuální podcast.
V češtině, ale perština nebude chybět!
19.30 NARGES HASHEMPOUR
Přednáška íránské režisérky a autorky o úloze divadla v proměnách společnosti spojená s debatou, kterou uvede Zuzana Kříhová.
V perštině s tlumočením do češtiny.
Vstupné na celý program: 200,- a 150,- Kč.
PLZEŇ
NEDĚLE 29. 11.
17.00 Studijní a vědecká knihovna – Vzdělávací centrum, Smetanovy sady 2
NARGES HASHEMPOUR, MERYAM HEIDARI A ZUZANA KŘÍHOVÁ
Setkání s íránskými autorkami a českou íránistkou nad současnou literaturou a divadlem a úlohou žen v umění i společnosti.
Vstup volný. V perštině s tlumočením do češtiny.
Hosté festivalu:
Mustafa Tádžuddín al-Músá je syrský povídkář, dramatik a novinář z Idlibu, absolvent mediálních studií na Damašské univerzitě. Jeho povídky a divadelní hry získaly několik arabských i mezinárodních cen. Řada z nich bývá označována jako černá komedie a v posledních letech se těší velké oblibě arabských i světových čtenářů. Od roku 2014 spisovatel žije jako uprchlík v Turecku a působí mj. jako kulturní redaktor na syrských televizních stanicích vysílajících z Turecka.
Meryam Heidari je básnířka, překladatelka a novinářka. Íránská Arabka z provincie Khuzestan v Íránu. Překládá z arabštiny do perštiny významné arabské básníky, jako např. Mahmúd Darwish a Sargon Boulus, a také je překladatelkou mnoha perských a afghánských básníků a cestopisů do arabštiny. Je autorkou sbírky Bab Muareb ( A Door Ajar ) a držitelkou prestižního ocenění Ibn Battuta 2018. Je hlavní redaktorkou Raseef 22, předního bejrútského časopisu o umění, literatuře, historii a politice. Žije a pracuje v Teheránu.
Narges Hashempour je vědkyně, herečka, režisérka, spisovatelka, kurátorka a dramaturgyně. Od roku 1991 se účastní různých mezinárodních divadelních projektů a festivalů v Íránu, Německu, Švédsku, Belgii. Je držitelkou několika ocenění, včetně ceny Gordan-Kosanovic-Prize , kterou jí v roce 2001 udělilo Theater a. d. Ruhr v Mühlheimu. Je autorkou disertační práce s názvem „Tradiční a moderní: íránská divadelní kultura a genderová performance“ na Freie Universität Berlin (2009-2012). Je také přidruženým členem „IZ Geschlechterforschung“ na Freie Universität Berlin (2011), členem International Research Training Group InterArt Studies (2007) a Iran Theatre House (1999). V rámci svého výzkumného projektu se zaměřuje např. na zkoumání současné podoby ženského herectví a ženskosti na jevišti.