Jan Dobrovský byl jako fotograf přítomen po celou dobu filmování od jara 2017 do léta 2018, a to v České republice, na Slovensku, v Polsku i na Ukrajině. Bezpochyby v mnoha ohledech výjimečné natáčení i mimořádně silný příběh byly velkou inspirací také pro Jakuba Čecha, který byl jedním ze zvukových mistrů a Luďka Hudce, který film sestříhal do finální podoby.
Byť všechny fotografie vznikly ve filmových kulisách, a tedy v uměle vytvořeném světě, nejsou pouhým dokumentem a záznamem průběhu natáčení. „Výstava fotografií má sice stejné jméno jako kniha i film, ale domluvili jsme se na ní právě proto, že způsob vnímání uměleckých děl je odlišný podle typu zpracování. Během filmu sleduje divák plynoucí děj, oproti tomu v galerii má možnost se před každou fotografií zastavit a na libovolně dlouhou dobu ji nechat na sebe působit. Okamžik zachycený na fotografii mu dává možnost o něm hlouběji přemýšlet, zpracovat vlastní vjemy a vyvolané emoce, případně si ve své fantazii vytvořit nový příběh,“ řekl k výstavě fotografií Nabarvené ptáče Jan Řehák, ředitel PPF Art, která zajišťuje výstavní program Galerie Václava Špály.
O filmu Nabarvené ptáče
Film režiséra Václava Marhoula natočený podle prvního a nejznámějšího románu Jerzyho Kosińského (1933 Lodž – 1991 New York) Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965) líčí osud malého židovského chlapce osaměle se protloukajícího po polském a ukrajinském zaostalém venkově během druhé světové války. Poté, co ho rodiče ve snaze uchránit jej před masovým vyhlazováním Židů poslali na venkov k tetě, která zemřela, se kvůli své odlišnosti během putování setkává se strachem, opovržením a krutostí.
https://nabarveneptace.cz/