Navigace

Na žádost Eventmatu pražský magistrát vyzval městské části k odpuštění poplatků ze vstupného, některé to ignorují

14. 8. 2020
Darina Povrová

PRAHA: Eventmat v červnu 2020 požádal v otevřeném dopise vedení Hlavního města Prahy o zrušení poplatků ze vstupného. Podle Eventmatu mají finanční prostředky místo na poplatky jít raději na honoráře postiženým vystupujícím hudebníkům či umělcům a podpořit tak obnovu kulturního života vhlavním městě. Radní pro kulturu na iniciativu Hana Třeštíková reagovala písemnou výzvou směřovanou pražským městským částem, aby zvážily odpuštění výběru poplatků ze vstupného. Přístup jednotlivých městských částí je však rozdílný, někde o tom úředníci vůbec neví.


Znovuzavedené vládní nařízení na omezení hromadných veřejných akcí těžce doléhají na pořadatele kulturních akcí, provozovatele klubů a barů. Pořadatelé akcí v Praze se potýkají i s výrazně nižší návštěvností díky absenci cizinců. Pořadatel kulturní akce, divadelního představení, sportovní akce či dalších hromadných akcí se vstupným je v současnosti povinen kromě „státních daní“ odvést až 20 % z vybraného vstupného pražské městské části, kde akci pořádá. Na problém upozorňuje startup Eventmat, který pomáhá pořadatelům akcí s prodejem vstupenek prostřednictvím komunitního marketingu.

Podle mých informací tuto výzvu akceptovali úředníci jen v některých částech Prahy, například v Praze 7, odkud pochází i paní radní pro kulturu. Naopak jinde výzvu magistrátu nereflektují a poplatky nadále vybírají. V některých případech se ani výzva magistrátu nedostala k příslušným úředníkům. O přetrvávání takové situace jsem se dozvěděl od organizátorů kulturních akcí na území Prahy 5, ale neochota podpořit kulturu a sport v hlavním městě Praha může přetrvávat i jinde,“ upozorňuje Jan Močáry, majitel startupu Eventmat a iniciátor aktivity na zastavení výběru poplatků ze vstupného v Praze.

Podmínky pro konání kulturních a dalších akcí komplikuje pořadatelům řada omezení. Od 25. 7. 2020 platí znovu povinnost nosit roušky na hromadných kulturních i sportovních akcích pořádaných ve vnitřních prostorách nad 100 osob. Od 27. 7. 2020 se snížila kapacita těchto akcí z původních 1000 na 500 osob. Kladeny jsou však i vysoké nároky na hygienická opatření, která musí každý pořadatel zajistit. Situace celkově dramaticky snižuje příjmy organizátorů akcí na jedné straně, současně zvyšuje jejich náklady. „Kombinace dopadů koronavirové krize, vládních opatření a paušálních poplatků řada pořadatelů neustojí, zkrachuje a v budoucnu to jistě poškodí kulturní scénu v Praze i v celé ČR,“ varuje Jan Močáry a dodává: „Místo zasloužených honorářů vystupujícím umělcům, musí pořadatelé odvádět až polovinu příjmů ze vstupného státu a samosprávám, přitom za to žádnou podporu a pomoc nedostávají.“ Eventmat kritizuje konkrétně Místní poplatek ze vstupného, vybíraný městskými částmi podle zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů a navazující magistrátní obecně závaznou vyhlášku č. 10/2011 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku ze vstupného.

https://www.praha.eu/jnp/cz/potrebuji_resit/zivotni_situace/poplatky/mistni_poplatek_ze_vstupneho.html.

 

EVENTMAT je český startup, který poskytuje unikátní online platformu pro komunitní marketing v oblasti pořádání eventů. Spojuje organizátory akcí, poskytovatele lokací a služeb, influencery, média a návštěvníky a vytváří tak jedinečné prostředí pro pořádání akce od nápadu, přes organizaci, ticketing, propagaci až po realizaci samotné události. Eventmat si klade za cíl usnadňovat organizátorům pořádání akcí, jako jsou narozeninové či firemní večírky, festivaly, divadelní představení, sportovní události, výstavy nebo třeba charitativní akce. Inspirací pro založení českého startupu EVENTMAT byly zkušenosti zakladatele společnosti Jana Močáryho s pořádáním eventů s využitím nástrojů komunitního marketingu ve Spojených státech amerických. 

Více informací: www.eventmat.cz.

Sdílejte
Check icon Error icon