Zájemci si díky přistavenému autobusu během jednoho dne prohlédli klášterní betlém v kostele sv. Vavřince, dále kostelní betlém v kostele sv. Bartoloměje v Rumburku, jesličky v bazilice minor ve Filipově, v kostele sv. Václava ve Šluknově, v kostele sv. Šimona a Judy v Lipové, v kostele sv. Archanděla Michaela v Dolní Poustevně a v kostele sv. Mikuláše v Mikulášovicích. Zde se mohli seznámit s kostelními betlémy z Mikulášovic, Vilémova a Lobendavy a zhlédnout jednodenní výstavu stovky soukromých betlémů, připravenou Romanem Klingerem. Putování za betlémy zakončila prohlídka výstavy betlémů v Muzeu Rumburk.
Během exkurze zazněly informace o počátcích stavby betlémů, vyprávělo se o jejich duchovním významu, odlišnostech jednotlivých kostelních jesliček a připomenuty byly osudy jednotlivých řezbářů. Vedle kostelních betlémů od významných řezbářů ze Šluknovska a německých uměleckých ústavů, vytvořených před rokem 1945, byly během dne na výstavách k vidění jesličky soudobých autorů – vyřezávaných, z papíru, překližky, příze, keramické hlíny, perníku i s moderním aranžmá látkového pozadí. Překvapil betlém od dětí z dolnopoustevenské farnosti se zakomponovanou modelovou železnicí s cílovou stanicí Betlém.
Účastníci exkurze se na všech místech setkali s nebývalou ochotou správců jednotlivých kostelů, kteří program obohatili, např. o zpěv koled v Mikulášovicích, o výklad, meditaci a prohlídku výstavy betlémů na faře ve Šluknově nebo návštěvu opraveného podkroví kostela v Lipové. Podstávkový dům v Lipové nabídl i prohlídku výstavy historických fotografií obce a aktuální snímky vybraných betlémů z České republiky.
Více informací sdělí:
Klára Mágrová, GSM +420 724 072 525, loreta.rumburk@seznam.cz