Navigace

Na česko-polské hranici je živo

27. 2. 2008
Pro Kulturu

KRŇOVICE: Na statku U Kynosů – vedle nového skanzenu v Krňovicích u Třebechovic pod Orebem – zasedala v pondělí 18. února rada „Sdružení Euroregionu Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregionu Glacensis“. Zazněly tu informace nejen ze společného zasedání česko-polské rady EG v polském Valbřichu (kde se předsedou obou částí euroregionu stal Miroslav Kocián a starosta obce Bílá Voda u Jeseníku), ale také o již zrealizovaných i plánovaných projektech, o činnosti mezivládní komise a pracovní skupiny pro euroregiony. Rada také schválila plán činnosti na rok 2008. Euroregion Glacensis, největší euroregion na česko-polské hranici, sdružuje jen na české straně 103 členů.

„Svazek obcí 1866“ (název byl zvolen podle historické události, neboť právě v tomto kraji se odehrály nejkrutější boje Prusko–rakouské války z roku 1866) z něho sice vystoupil, ale nově se z trutnovského okresu přihlásilo město Pilníkov a obec Suchý Důl, z Jičínska pak obec Vrbice. V programu Interreg IIIA bylo v období 2004 až 2006 k dispozici 847 tisíc eur a podpořeno bylo 107 projektů. Na období 2007 až 2013 bude na rozdělování v rámci Fondu mikroprojektů díky programu Cíl 3 (nástupce programu přeshraniční spolupráce Interreg IIIA) k dispozici bezmála 5 milionů eur.

Pro zajímavost přinášíme plány do budoucna dvou starostů a místostarostky zdejších obcí a měst:

Miroslav Kocián, starosta obce Bílá Voda u Jeseníku: „Jednali jsme o spolupráci s česko-kladskou komisí i o výuce češtiny a polštiny v obou příhraničních pásmech. Projekt bude v první (přibližně roční etapě) zaměřen nejprve na pracovníky úřadů a zastupitelstev.“

Petr Hudousek, starosta Rokytnice v Orlických horách: „Nám jde především o výměnu informací s polskou stranou. Protože vychází spousta informačních materiálů, dal jsem radě Euroregionu Glacensis návrh na pořádání veletrhů cestovního ruchu. Navrhl jsem také střídavé konání na obou stranách, a to za účasti jak odborníků, tak veřejnosti. Vše by doprovázel kulturní česko-polský prezentační program Euroregionu Glacensis.“

Hana Horynová, místostarostka Trutnova: „Na loni realizovaný projekt pokračování naučné stezky po bojištích války 1866 na Trutnovsku Via belli jsme získali 850 tisíc korun. Do programu Cíl 3 připravujeme dva projekty. První ve spolupráci s polským městem Kamienna Góra, kde budou obnoveny podzemní chodby, a my zase zrekonstruujeme sklepení jednoho historického domu v městské památkové zóně v blízkosti Krakonošova náměstí na výstavní síň. Druhý projekt připravujeme ve spolupráci s polským městem Świdnica – oni opraví v tamním městském parku altán a my kapli v obci Babí. První projekt je za více než 5 milionů korun a druhý za 1,5 milionu.“

Josef Krám

Sdílejte
Check icon Error icon