Za akci, která byla zrušena jen několik hodin před zahájením, muzejníci plánují náhradní řešení. Využijí pro něj virtuální tržiště, které vzniklo už vloni, kdy byl vyhlášen plošný lockdown. „Hodláme využít loňskou on-line verzi muzejního trhu, kde se prezentovali převážně držitelé ocenění za tradiční lidovou kulturu a řemesla,“ vysvětluje ředitel muzea Petr Grulich. „Na ty se zaměříme i nyní, protože všechny letošní přihlášené řemeslníky bohužel podpořit nedokážeme. Rádi bychom tedy opět na webu zveřejnili audiovizuální medailony a odkoupili část jejich produkce do našeho muzejního obchodu. Lidé k nám do muzea mohou přijít a zboží si zakoupit.“
Vloni muzeum prodávalo toto zboží také prostřednictvím e-shopu, což zatím letos v plánu nemá. Na letošní verzi začali muzejníci okamžitě pracovat a nabídku se pokusí pro návštěvníky připravit ještě v první půlce adventu.
Muzeum také začíná počítat ztráty spojené se zákazem konání akce i s předchozími restrikcemi. „Řádově v době pandemie přichází muzeum o zhruba 400 tisíc korun ze vstupného a pronájmu. Ušetříme sice na nákladech spojených s personálním zajištěním akce, ale například část technického zajištění jsme uhradit museli. Nesmírně si však vážíme například přístupu Technických služeb města Hradce Králové, které nám nebudou účtovat pronájem dopravního značení, přestože pro nás vše před akcí zajistili. Daleko větší jsou však celospolečenské ztráty morální. Pro lidové řemeslníky jsou totiž řemeslné trhy nejen zdrojem obživy, ale zejména prostředkem, jak lidová řemesla udržovat, rozvíjet a prezentovat,“ uvedl Petr Grulich.
Tři aktuální výstavy v Muzeu východních Čech nadále zůstávají pro veřejnost otevřeny!