Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
VŠESTARY: O druhý výstavní sál s novými exponáty, informační centrum, sociální zařízení pro návštěvníky a technické zázemí pro správu celého areálu by se do konce příštího roku mělo rozšířit Muzeum války 1866 na Chlumu u Hradce Králové. Přístavba muzea vyjde na více než 34 milionů korun. "Náklady na přístavbu muzea půjdou především z fondů Evropské unie. Z oblasti rozvoje cestovního ruchu se podařilo na tento projekt získat přes 31 milionů korun" řekl radní Královéhradeckého kraje Jiří Vambera.
Muzeum války na Chlumu bylo postaveno v roce 1936. Přestože v roce 1996 prošlo rekonstrukcí, nevyhovuje již potřebám návštěvníků a má rovněž nedostatečné technické zázemí.
Na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, ve které se rozhodovalo o budoucnosti Rakouska a velké části dosavadní Evropy. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy a rozvinula se všestranná péče o ně. V centrálním prostoru bojiště bylo v roce 1936 vybudováno válečné muzeum, které v současnosti představuje ve své expozici výzbroj a výstroj všech armád zúčastněných v této druhé největší vojenské bitvě 19. století. V roce 1997 vyhlášená památková zóna Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové zahrnuje území, na kterém jsou rozmístěny více než čtyři stovky pomníků, individuálních hrobů i hromadných pohřebišť, z nichž nejvýznamnější jsou přístupné po značených turistických a cyklistických trasách i po speciálních naučných stezkách (Svíb a Chlum). Možnost dokonalého výhledu na celý centrální prostor bojiště nabízí od léta 1999 nová příhradová věž o výšce 55,60 m s půdorysem 8 x 8 m, na které je ve výšce 34,6 m umístěna vyhlídková plošina osazená dvěma dalekohledy. Každoročně se v areálu ve výroční dny bitvy konají pietní a vzpomínkové akce.