Muzeum Cheb (jako jediný zástupce České republiky) pro výstavu „Krieg – Eine archäologische Spurensuche“ zapůjčilo kolekci předmětů spojených s osobou frýdlantského vévody, jež se společně s exkluzivní zápůjčkou poskytnutou Švédským královstvím stala jedním z hlavních návštěvnických lákadel. Právě českým exponátům byla v rámci expozice společně s exponáty švédskými vyhrazena zvláštní prostora, a jejich příjezd do Halle a instalace do speciálních bezpečnostních vitrín se těšily zasloužené pozornosti německých médií. Předměty ze sbírek chebského muzea byly v rámci projektu prezentovány nejen ve výstavní expozici, nýbrž i v obrazových propagačních materiálech a především v bezmála pětisetstránkové doprovodné publikaci „Krieg“, kterou je možno objednat v internetovém obchodu pořádající instituce, resp. jejího podpůrného spolku (http://www.verein-landesmuseum.com/cms/index.php?shop_start).
Monumentální výstavní počin německých kolegů se setkal s mimořádným zájmem ze strany veřejnosti, výstavu v období od listopadu 2015 do května 2016 zhlédlo rekordních 58.000 návštěvníků. Projekt vedle odborných výzkumných aktivit doprovázel bohatý kulturní a edukační program zahrnující komentované prohlídky, přednášky, tematické dílny, koncerty a představení, stal se rovněž jednou z hlavních náplní hallské Noci muzeí. Propagace výstavy „Krieg“ Muzeem Cheb nasměřovala mnohé z jeho tuzemských i zahraničních návštěvníků do německého Halle, seznámení se s exkluzivním souborem artefaktů ze sbírek Muzea Cheb naopak některé z návštěvníků hallské výstavy inspirovalo k podniknutí cesty do západočeského Chebu.
Chebské muzeum v této souvislosti navštívili nejen četní němečtí turisté, ale i zájemci ze Švédska či USA. Po opětovné instalaci do stálé expozice budou předměty z chebské valdštejnské kolekce počínaje úterým 31. května 2016 znovu přístupné návštěvníkům Muzea Cheb.
Ing. Blanka Andrášiková
Sekretariát, pracovník vztahů k veřejnosti