Devětkrát něco jiného
Přihlášení účastníci obdrželi knížečku s přehledem jednotlivých přednášek, fotografií přednášejících, nástinem obsahu a s obrázkovým symbolem, datem konání a místem pro podpis lektora. Dalo by se říci vysokoškolský index, ve kterém přednášející potvrdil svým podpisem účast. Nemohlo chybět ani kulaté razítko se záběrem na jílovské muzeum z nádvoří. Někdo by možná namítl – trochu administrativy navíc. Skromně dodejme, že nikoliv zbytečné.
A o čem posluchači slyšeli z hlediska vývojových dějin lidstva?
„Čas lovců a sběračů“ (nejdelší období lidských dějin) bylo doplněno obrázkem necelé dvacítky kamenných artefaktů, které používali pravěcí lidé. Odborní následníci je po tisíciletích označili jako štípanou industrii. Toto období přiblížila slovenská přednášející, která pracuje s vykopávkovým materiálem především z Čech, ale také ze Súdánu.
„Venuše dávných věků“ (idoly prvních zemědělců) – byl název pokračujícího cyklu. Nejednalo se pouze o sošky Venuší, ale také o tom, že vlastně matriarchát v tomto dávném věku nemohl existovat.
Konce kamenného věku se dotýkala přednáška paní ředitelky s názvem „Doba dramatických změn“. Už z obrázku oráče, který užíval primitivní pluh místo motyky, bylo možno usoudit o jaké změny v životě lidstva šlo.
V květnu vzbudil pozornost lákavý název „Lidožrouti v době kamenné: Mýtus, nebo běžná realita?“ Doplňující fotografií se stal kulatý zemní hrob s lidskými kostrami a letopočtem objevu.
Další přednášky byly neméně poutavé, jak poznáme z názvů: „Od úpadku k novým výšinám“ (starší a mladší doba železná), „Římané za humny“ (barbarská Evropa v době římské), „Knížata Čechů: sídla a hroby slovanských velmožů“ (české elity raného středověku), „Všední den pod žezlem králů“ (život a kultura vrcholného středověku).
Cyklus byl zakončen těžbou zlata od doby Keltů do r. 1969, a to odborníkem, který těžil nejen v Austrálii, v Jižní Americe a doma v Jílovém. Přednáška nesla název „Zlato v přírodě a v potřebách lidstva“.
Absolutorium nejen s diplomem
Milým překvapením se stal závěr v režii ředitelky Regionálního muzea těžby a zpracování zlata Mgr. Šárky Juřinové. Nejpilnější účastníky, kteří nevynechali ani jednu přednášku (a bylo jich více jak dvě desítky) odměnila latinsky psaným diplomem, symbolickou cihličkou zlata, vyřezávaným symbolem města v podobě středověké radnice a kovovou plackou s názvem Absolvent muzejní akademie 2016 a znakem královského horního města. Účastníci, kteří vynechali jednu přednášku byli odměněni jen diplomem.
Pokračování příští rok
Nejen samotný cyklus vzbudil obdiv. Dalším překvapením se stala výzva k účasti na pokračování v roce 2017. Program byl pohotově nabídnut a přihlášky s účastnickým poplatkem ve výši 150 Kč bylo možno okamžitě vyřídit v pokladně muzea.