Navigace

Muzea mají sílu měnit svět k lepšímu

18. 8. 2021
Filip Petlička

PRAHA: Navzdory komplikované pandemické situaci se v Praze koncem srpna sejdou muzejní pracovníci z celého světa. Umožní jim to zcela nový hybridní formát kongresového setkávání, který umí propojovat fyzickou i virtuální účast. Unikátní česká platforma gCon nabízí budoucnost kongresů a česká muzea stojí v čele tohoto nového trendu. 25.–27. srpna 2021 proběhne v Praze Mezinárodní sympozium ICOM 2021, které je předvojem největší světové konference v oboru muzejnictví, v pořadí 26. generální konference Mezinárodní rady muzeí, ICOM Praha 2022.

od 25. 8. 2021 do 27. 8. 2021

Rok před každou generální konferencí probíhá v hostitelském městě přípravné mezinárodní sympozium představující hlavní témata. Zástupci národních i mezinárodních výborů ICOM se seznámí s pořádajícím městem i konkrétními místy, kde se generální konference uskuteční – Národní muzeum, Národní galerie Praha, Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Židovské muzeum v Praze a samozřejmě Kongresové centrum Praha.

Praha byla pro pořádání generální konference v roce 2022 vybrána před dvěma lety. „Od té doby pracujeme na přípravách, které nám komplikuje pandemie COVID-19. Celosvětová nejistota a riziko, že nikdo nebude moci přijet, nás vedly k rozhodnutí, že generální konferenci ICOM Praha 2022 organizačně a technologicky povýšíme a poprvé za 75 let proběhne v novém, hybridním formátu. Letošní přípravné mezinárodní sympozium je ideální příležitostí si tento model vyzkoušet, a to jako jedni z prvních na světě,“ uvádí Gina Renotière, předsedkyně Českého výboru ICOM.

Již v roce 2018 bylo vybráno hlavní téma konference: Síla muzeí. „Stanovení podtémat bylo ovlivněno pandemií a urgentním se stalo téma využívání nových technologií. Nejenže budeme o nových technologiích mluvit, ale budeme je aplikovat. Při pořádání konference s nimi budeme pracovat v mnohem větší míře, než tomu bylo v minulosti,“ dodává Martina Lehmannová, ředitelka kanceláře pro přípravu generální konference ICOM Praha 2022.

Díky novému modelu pořádání kongresů mají možnost se zúčastnit řečníci i posluchači opravdu z celého světa, včetně zemí, ze kterých by fyzická cesta do Prahy byla v současné situaci velice komplikovaná, nebo dokonce zcela nemožná. Srpnového sympozia v Praze se tak zúčastní řečníci například z Brazílie, Kostariky nebo Spojených států. „Díky vakcinaci a testování je Praha fyzicky dostupná především pro kolegy z Evropské unie a velice se na ně těšíme. Díky hybridnímu formátu se ale současně spojíme i s kolegy například z Koreje, Peru nebo Egypta,“ vysvětluje Martina Lehmannová.

Hybridní formát je budoucností kongresů ve všech oborech. Zachovává tradiční podobu fyzického setkání, které je nenahraditelné, ale umožňuje účast i těm, pro které je cestování za kongresy obtížné z různých důvodů. Ať už pandemických, časových nebo ekonomických. Hybridní formát v tomto ohledu přináší velké výhody i s ohledem na udržitelnost, která je pro muzea také velkým tématem a to jak enviromentální tak ekonomickou.

Mezinárodní sympozium ICOM 2021 vedle tématu nových technologií představí i další podtémata pro příští rok: Muzea a občanská společnost, Muzea a udržitelnost, environmentální i ekonomická a Muzea a vedení (Leadership). Kromě toho bude samostatný panel mezinárodního sympozia věnován aktuálním úkolům ICOM. Bude představen současný proces revize ICOM Etického kodexu pro muzea nebo přípravy oslav 75. výročí ICOM. Velká pozornost bude věnována tématu, které muzejním světem rezonuje již několik let, nové definici muzea.

Ke každému tématu vystoupí dva řečníci, vždy jeden z České republiky a jeden ze zahraničí. Z České republiky to budou mezi jinými Tomáš Sedláček, William Lobkowicz nebo Marek Pokorný. Ze zahraničí například Catherine Devine z Microsoftu, bioložka a muzejnice Tomoko Steen nebo odbornice na etiku Sally Yerkovich.

Program, informace o řečnících a registrace jsou dostupné na: https://icomprague2021.gcon.me/page/home

Mezinárodní rada muzeí ICOM je jednou z nejvýznamnějších profesních organizací v oblasti péče o kulturní dědictví na světě a působí jako významný partner a konzultant pro UNESCO. Existuje od roku 1946 a v současnosti má více než 45 000 členů ve 138 zemích světa. Každý třetí rok pořádá vrcholné shromáždění členů – generální konferenci, které se pravidelně účastní kolem 4 500 delegátů. V roce 2022 se bude generální konference ICOM konat v Praze. Pro české muzejnictví a další paměťové instituce se jedná o obrovskou příležitost ke zhodnocení práce muzejníků a investic jejich zřizovatelů do péče o kulturu a také k propagaci kulturního dědictví v Praze i v regionech, kde se významná část konference také odehraje.

Sdílejte
Check icon Error icon