Výstavu „MEZI-FÁZE“ do Zlína přivezl dvacetiletý Ondřej Brýna, umělec se schopností překračovat tradiční hranice mezi různými uměleckými formami. Unikátní kolekce z oblastí loutkové animace, filmové tvorby a scénografie zahrnuje i autorovy nejznámější projekty, včetně animovaných videoklipů „Kouření je hnusný zvyk“ pro Pokáče a „Roboti“ pro plzeňskou kapelu Garyho Hausbót.
„Výstava dává možnost nahlédnout do zákulisí tvůrčího procesu a vidět, jak Ondřejova vášeň pro příběh a postavy ožívá na scéně i plátně. Poskytuje hlubší vhled do jeho kreativní mysli a pracovního procesu, přičemž je inspirací pro všechny, kteří mají zájem o křižovatku tradičních uměleckých forem a nových médií. Každá fáze tvorby odhaluje nekonečné možnosti uměleckého vyjádření,“ přiblížila vedoucí GVCH Miroslava Ptáčková.
K vidění je zde více než 30 scén z loutkových animovaných filmů, 60 loutek a nespočet zarámovaných skic, návrhů, fotografií a obrazů, multimediální instalace a videoprojekce i ukázky postupů tvorby animovaných loutkových filmů.
Komentovaná prohlídka výstavy se uskuteční ve čtvrtek 13. června v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku a je přístupná zdarma. Výstava je i nadále k vidění
Společně s výstavou Ondřeje Brýny si návštěvníci mohou prohlédnout také výstavu „Mezi filmem a malbou“, která ukazuje široký tvůrčí záběr scénografa, výtvarníka a režiséra Zdeňka Rozkopala, který 40 let působil na kudlovských ateliérech. Ten svůj tvůrčí život spojil se zlínskými filmovými ateliéry, kde pracoval nejen jako filmový architekt, ale i jako výtvarník, kostýmní návrhář, autor námětu, scenárista nebo režisér. Spolupracoval s Karlem Zemanem, Hermínou Týrlovou, Josefem Pinkavou, Karlem Kachyňou, Filipem Renčem a mnoha dalšími tvůrci a je spojen s desítkami filmů a seriálů. „Osudem se mu pak stal žánr filmů pro děti a mládež,“ uvedla Miroslava Ptáčková, kurátorka výstavy. „Jeho výtvarný rukopis má svůj rozpoznatelný charakter, zároveň však věrně slouží látce a jejímu pojetí a ve vrcholných případech ji obohacuje o snový poetický rozměr.“
Obě výstavy jsou přístupné v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku, a to od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.
Výstava je realizována za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína.
Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.gvch.cz.