Navigace

Moravská filharmonie Olomouc oslaví 30 let od sametové revoluce

13. 11. 2019
TZ/klapka

OLOMOUC: MFO se připojí koslavám výročí 30 let od sametové revoluce. Dirigentské taktovky se 17. listopadu při koncertu kvýročí studentského hnutí 1939 a1989 ujme bývalý dlouholetý šéfdirigent olomouckých filharmoniků Petr Vronský.

17. 11. 2019

V první polovině koncertu zazní díla Bedřicha Smetany – předehra k opeře Libuše a kantáta pro smíšený sbor a orchestr Česká píseň. Ve druhé polovině večera představí olomoucký skladatel Jan Vičar svou kantátu Tempus Iuvenis, neboli Čas mládí, která čerpá ve svém zhudebněném textu ze středověké studentské poezie. Olomoucký skladatel a muzikolog své rodné město vždy vnímal jako centrum hudby. „Olomouc je odedávna hudební město. V 80. letech jsem srovnával jeho hudební život s Římem, kde jsem tehdy několik měsíců pobýval. Zjistil jsem, že co do počtu hudebních produkcí je Olomouc se slavným evropským městem srovnatelná,“ vzpomínal před časem v rozhovoru pro Olomoucký Deník.

Vstupenky na koncerty jsou k dispozici na webu mfo.cz a v infocentru Olomouc na Horním náměstí.

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Sdílejte
Check icon Error icon