Jde o společnou nominaci pěti předkladatelských zemí – České republiky, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska, s názvem: „Modrotisk, resistentní ruční tisk a barvení indigem v Evropě“, která byla koordinována rakouskou stranu.
“Tato nominace výrazného řemeslného umu a lidské tvořivosti vlastní pěti sousedícím zemím našeho regionu je příkladem provázanosti našich zemí, které i přes rozdílné jazyky a kulturní projevy některé kulturní jevy sdílí,” uvedl ministr Antonín Staněk. Nominaci vyjádřili podporu a spolupracovali na ní nositelé prvku ze všech zúčastněných zemí, a mezivládní Výbor příkladnou spolupráci všech partnerů zapojených do zpracování nominace velmi ocenil. Za českou stranu se na přípravě podílely nejenom obě modrotiskové dílny (Modrotisk Danzinger a Arimo), ale i Národní ústav lidové kultury, Ministerstvo kultury a další.
Nominaci vánočních ozdob z foukaných perlí je třeba doplnit
Mezivládní výbor na svém zasedání probíral i národní nominaci ČR s názvem: „Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční stromek“, která vznikla v gesci Muzea Českého ráje v Turnově za spolupráce a podpory České komise pro UNESCO, Národního ústavu lidové kultury a Ministerstva kultury, Krajského úřadu Libereckého kraje a dalších. Jde o nominaci specifického druhu sklářského řemesla spojeného s vánočními tradicemi. Nositelem prvku je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači, kteří s dílnou spolupracují a společně vytvářejí tyto osobité vánoční ozdoby.
V případě této nominace došel dnes Výbor k názoru, že předkládající stát musí nejprve doplnit některé informace, týkající se specifického faktorského systému spolupráce mezi dílnou a domácími řemeslníky a jejich zapojení do přípravy nominace, aby mohla být znovu projednána na některém z příštích zasedání Výboru.
Zdroj a více informací ZDE