Navigace

Moderní umění ano či ne?

22. 9. 2015
Alena Jandlová

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

<p>POLIČKA: Aktuální tvorba dorazila opět do Poličky, a tentokráte představí diplomové práce studentů AVU v Praze; v sobotu 19. září 2015 byla ve výstavních sálech zahájena výstava moderního umění v podání začínajících umělců.</p> <p>Zpestřením bylo improvizované vystoupení absolventa katedry pantomimy na pražské HAMU Ondřeje Holby, který za hudebního doprovodu a s čirkou skleněnou koulí v dlaních, dokázal nevídané optické klamy a postaral se tak o nevšední zážitek několika desítkám návštěvníků. “Člověk měl pocit, že se koule nehýbe a hýbe se jen on, ale to je přeci nemožné když se hýbali oba – neuvěřitelně talentovaný mladík,” nechal se slyšet návštěvník vernisáže. “Mnohdy je pochopení moderních děl poměrně složité, bylo příjemné když se na vernisáži objevili samotní autoři a všem nám svůj záměr a myšlenku vysvětlili… křížová cesta? To jsem opravdu nepochopila, ale po vysvětlení autorky – už to v tom vidím,” Martina 31 let.<br />
“Přijďte se podívat, jaké práce vznikly v ateliérech vedených známými umělci jako Vladimír Skrepl, Milan Knížák, Michael Rittstein, Vladimír Kokolia, Martin Mainer nebo Jiří Lindovský,” zve na výstavu kurátorka Bc. Tereza Sejkorová. Výstava nám představuje závěrečné práce magisterského stupně studia v závěru akademického roku 2015. Na výstavě budete mít možnost vidět pohled nastupující mladé generace výtvarných umělců, kteří stále častěji hledají vyjádření v oblasti nových médií, konceptuálních a performativních postupů. „Na první pohled je naše výstava výstavou současného umění. Koneckonců, co jiného výraz současné umění znamená než umění vytvořené v přítomnosti nebo nedávno? V tomto smyslu může být stěží něco současnějšího,“
odpověděl kurátor pražské výstavy PhDr. Tomáš HříbEK, PhD.<br />
Výběr se soustředí na klasická výtvarné disciplíny malby, kresby, grafiky, sochařské práce a prostorové instalace. Absolventská výstava je významným místem v životě umělecké školy i každého studenta. Příprava obhájených prací absolventů školy však přináší i jistá úskalí, neboť podmínkou je vystavit všechny práce, které v daném akademickém roce byly obhájeny. Vytvořit atraktivní kurátorský koncept z tohoto různorodého celku proto není jednoduché. </p> <p>Více na www.cbmpolicka.cz</p> <p>Alena Jandlová</p> <p>Městské muzeum a galerie Polička<br />
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce<br />
Tylova 114<br />
572 01 Polička<br />
tel.: +420 461 723 864<br />
www.cbmpolicka.cz</p> <p>Níže: Fotografie z výstavy, zdroj: Městské muzeum a galerie Polička</p>

Sdílejte
Check icon Error icon