Lidové kroje – téma muzejní sezóny 2016 v Hornofalckém skanzenu
Na základě reprezentativní ankety provedené na slavnostech v Řezně se potvrdilo, že po desetiletích nezájmu jsou…
BOHUMÍN: V Salónu Maryška vznikl originální obraz, na kterém se podíleli samotní návštěvníci. Každý z nich mohl vzít do ruky štětec a na plátno vyjádřit své pocity. Autorkou nápadu je malířka Barbora Pejšková-Paloncová, rodačka z Bohumína a obraz je základním kamenem pro cyklus nazvaný Hlasy měst, který by ráda vytvořila.
Se štětcem a barvou si v Salónu Maryška pohrálo přes čtyřicet lidí různého věku, od dětí až po dospělé. Nejvíce používanou barvou byla žlutá, avšak kromě ní se na plátně objevuje široké spektrum, zejména teplých barev.
Malířka pojala obraz jako sociologickou sondu o lidech ve městě, o jejich pocitech a vyjádřeních. „Barevným rozpoložením jsem překvapená, protože Bohumín je především průmyslové město a tipovala jsem, že lidé sáhnou spíše po tmavších odstínech. Jsem příjemně překvapená, a to i tím, že se našlo tolik lidí, které má myšlenka oslovila,“ uvedla.
Podobnou příležitost chce dát také lidem v jiných městech a obcích, kde bude vystavovat. Letos na podzim by měl podobný obraz vzniknout například v galerii Na Hradě v Hradci Králové, kde bude Barbora Pejšková-Paloncová vystavovat společně s kolegou Janem Černošem. „Jsem přesvědčená, že podobný ohlas jako v Bohumíně by nápad mohl mít také jinde. U nás strávili návštěvníci u plátna i několik desítek minut, přemýšleli nad tím, co namalují a jaký vzkaz na obrazu zanechají,“ řekla Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.
Obraz v Bohumíně vznikal na přelomu loňského a letošního roku v době výstavy pojmenované Jako zrnko písku mezi mlýnskými kameny, na které Barbora Pejšková-Paloncová vystavovala své nové obrazy a fotografie. „Několikrát jsem na výstavách zaslechla, jak si lidé říkají, že by to zvládli také anebo utrousili na adresu autora poznámku ve stylu ´co to je?´. A tak jsem si řekla, že by nebylo od věci, aby si mohl alespoň část obrazu vyzkoušet namalovat každý sám. Nečekala jsem, že to bude mít takový ohlas,“ řekla Barbora Pejšková-Paloncová.
Obraz vytvořený návštěvníky Maryšky si malířka odvezla do Hradce Králové, kde žije a pracuje, aby ve svém ateliéru pokračovala na jeho dotvoření. Malířka plánuje, že cyklus Hlasy měst by měl mít minimálně pět částí. Jak dlouho bude jeho vznik trvat, nechce Barbora Pejšková-Paloncová zatím odhadovat. Řádově ale půjde o měsíce a roky.
Barbora Pejšková (rozená Paloncová) se narodila v Bohumíně v roce 1979, kde vystudovala gymnázium. Vysokoškolské studium absolvovala na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. V Hradci Králové se vdala, pracuje na tamní Střední odborné škole veřejnosprávní a sociální. Věnuje se kresbě, malbě a fotografování. Na svém kontě má více než 10 samostatných výstav obrazů i fotografií.