Navigace

Mladí ladí jazz odtajňuje další jména – festival zahájí James Holden s Wacławem Zimpelem a dorazí i The Lesson GK

23. 1. 2020
TZ/klapka

PRAHA: Mezinárodní festival Mladí ladí jazz opět rozproudí hudební jaro v Praze. Festival odstartuje 5. dubna v Paláci Akropolis jeden z nejzajímavějších britských elektronických mágů James Holden společně s polským freejazzovým talentem Wacławem Zimpelem. Nově pořadatelé oznamují i vzrušující mix experimentálního hip-hopu, jazzu, funku a progresivního soulu v podání The Lesson GK, elitní sestavy vzešlé z newyorské undergroundové hip hopové scény. Na The Lesson GK se můžeme těšit 7. dubna vRock Café. Na oba koncerty začíná předprodej dnešním dnem.

Akce probíhá 5. 4. 2020 do 25. 4. 2020

Festival Mladí ladí jazz jedenáctým rokem dává během dubna prostor muzikantům a formacím, kteří svojí tvorbou vnášejí do jazzových vod čerstvý vítr, leckdy i pořádnou očistnou bouři. Jeho odvážná dramaturgie se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírá se nejrůznějším hudebním žánrům, které hýbou 21. stoletím. Již dříve ohlásili pořadatelé americké saxofonové techno trio Moon Hooch a americkou zpěvačkou Madison McFerrin, která láká na magickou one-woman show s pianem, looperem a hlavně hlasem.

Festival vyvrcholí tradičně velkým open air koncertem na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí. Vstupenky na prozatím oznámené koncerty jsou k dispozici v předprodeji v síti GoOut, samozřejmostí je zvýhodněné vstupné pro návštěvníky do 26 let. Více informací na www.mladiladijazz.cz.

James Holden je hudební vizionář, absolvent matematiky na prestižní univerzitě v Oxfordu a zakladatel labelu Border Community (např. Leafcutter John, Luke Abbott, Nathan Fake). Už před mnoha lety se zamyslel, co je v EDM důležité, aby se vydal opačnou a totálně svébytnou cestu dle hesla DIY aneb „udělej si sám“. Rád pracuje s vlastnoručně sestavenými analogovými syntezátory a nic od něj rozhodně nezní konvenčně. Wacław Zimpel je v Česku dobře známý polský klarinetista, věnuje se především freejazzové improvizaci. Je to jeden z největších talentů, který se v Polsku v tomto tisíciletí objevil. Je držitelem prestižních polských cen Paszport Polityki a také City of Poznań Artist Prize. Potkali v létě roku 2018 v jednom londýnském studiu, a skvěle fungující muzikantská chemie je uvedla do tvořivého transu, ze kterého vzešly lyrické rozhovory mezi alt klarinetem a modulárními syntezátory, které jsou naprosto ponořené do přítomného okamžiku.

Koncerty The Lesson GK jsou podle fanoušků schopné převrátit váš život. Jsou to bohoslužby, kde se rapuje. Nezapomenutelné večery plné magie, díky kterým se člověk aspoň na chvílí cítí tak, jako by našel domov na zázračné planetě, kde je každý den víkend, jak se praví v jednom z jejich songů. Sestava skvělých muzikantů začala v roce 2012 s pravidelnými týdenními jam sessions, které se brzy staly ikonickými večery pro newyorské fandy rapu a experimentálního hip hopu, funku, r&b, progresivního soulu i jazzu. Navzdory tomu, že 7. dubna vychází na úterý, tak spoluhráči Snarky Puppy, Cory Henryho a jeho Funk Apostles, Thundercat ale i Lauryn Hill nebo Nelly Furtado v pražském Rock Café dokonale navodí víkendovou náladu.

Madison McFerrin neměla od malička k hudbě daleko. Zatímco děda Robert Ferrin Sr. byl prvním pěvcem černé pleti na prknech Metropolitní opery, tatínek Bobby ukázal světu nekonečné možnosti lidského hlasu a vyrovnal na poličku v obýváku 10 cen Grammy, nejen za megahit “Don’t Worry Be Happy”. Nejmladší z rodu McFerrinů si však svoje místo v hudebním světě 21. století, kterému vládnou sociální média a digitalizace skoro všeho, našla sama. Paradoxně jí k tomu pomohlo nepříliš vlídné přijetí její verze národní hymny, kterou zazpívala během kampaně Hillary Clintonové v roce 2016. Lavina nenávistných komentářů na internetu, včetně toho od namyšleného rapera Snoop Dogga, ji přivedla k nahrávání vlastních skladeb a živému koncertování. Její originální pojetí práce s hlasem, looperem a mix žánrů a cappella a soulu si rychle získaly respekt, renomovaný časopis Pitchfork o dva roky později napsal ve vtipné reakci na její druhé EP, že “Madison McFerrin is making a cappella cool again”. Na třetím EP, kde se poprvé objeví v produkci staršího bratra Taylora McFerrina i další instrumenty, si to pak ve skladbě i videu TRY s ironii, vtipem a nadhledem vyříkává i se svými hatery, díky nimž vlastně talentovanou zpěvačku uvidíme i v Praze.

O Moon Hooch napsal britský Guardian, že jejich styl lze nazvat virtuózním jazzem nebo akustickým technem, podle preferencí posluchače. Dva saxofonisté a bubeník byli newyorskými buskery jen do okamžiku zhruba před deseti lety, kdy NYPD zakázal jejich vystupování z důvodu ohrožení veřejného pořádku. Vzali to tedy za jiný konec a brzy začali vyprodávat svoje koncerty po celém světě. V televizních show vystupovali vedle takových jmen, jako jsou Tame Impala a James Blake. Jejich dvacetiminutový set v ikonické sérii NPR Tiny Desk Concerts protočil čítače na YouTube přes hranici tří miliónu a autor a dramaturg oblíbeného cyklu Bob Boilen jej považuje za jeden ze svých nejoblíbenějších. Moon Hooch o sobě s jen mírnou nadsázkou tvrdí, že jsou post-racionální kapela, protože se vždy snaží hlavně dělat věci tak, jak je cítí, aniž by se zabývali svým úspěchem a budoucností. Svůj neskutečně energický mix EDM, jazzu a rocku přenesli i na nové album Life On Other Planets, které vyjde 10. ledna a s nímž se objeví v dubnu v Praze.

Mladí ladí jazz 2020 – oznámené koncerty:
5. dubna / Palác Akropolis     James Holden (UK) & Wacław Zimpel (PL)
7. dubna / Rock Café              The Lesson GK (US)
18. dubna / Jazz Dock            Madison McFerrin (US)
25. dubna / Palác Akropolis   Moon Hooch (US)

Mladí ladí dětem 2020:
8. 4. / 17:00 / DĚČÍN – Zámek Děčín
16. 4. / 17:00 / OSTRAVA – Cooltour
20. 4. / 17:00 / OLOMOUC – Divadlo K3
21. 4. / 17:00 / BRNO – Klub Leitnerova
23. 4. / 17:00 / PRAHA – Jatka 78
Více informací:

 

Sdílejte
Check icon Error icon