Od 3. do 30. dubna 2025 nabídnou návštěvníkům bohatý program, který zahrnuje řadu představení, workshopů a setkání s osobnostmi taneční scény.
Historie festivalu sahá až do roku 1986; je přímým pokračovatelem odkazu Tanečního centra Univerzity Karlovy, kde se od 70. let systematicky rozvíjely moderní taneční techniky a jazzový tanec. V současnosti představují MTT nejen prestižní přehlídku současného tanečního divadla, ale také významnou platformu pro výměnu nápadů mezi českými a zahraničními profesionály, studenty konzervatoří, a především mladými umělci.
„Chceme, aby tanec cestoval – k divákům i mezi umělci. Proto všechny choreografie přizpůsobujeme zájezdovým verzím, aby byly dostupné co nejširšímu publiku. Zaměřujeme se hlavně na mladé umělce, juniorské soubory a jejich mezinárodní projekty, protože právě ti přinášejí novou energii a svěží pohled na taneční divadlo,“ říká dramaturg festivalu Antonín Schneider. Festival je koncipován tak, aby byl přístupný každému – ať už vás zajímají taneční lekce v Domě tanečního umění v Braníku, videoprojekce, nebo večerní představení profesionálních souborů.
Mezinárodní týdny tance nabídnou řadu představení, například slavnostní večer Dům tanečního umění na Nové scéně (6. dubna 2025 od 19:00, Nová scéna Národního divadla) nebo Galavečer Mezinárodních týdnů tance (13. dubna 2025 od 19:00, Divadlo na Vinohradech). V rámci festivalu se v průběhu dubna uskuteční také různé odborné workshopy a taneční lekce pod vedením renomovaných pedagogů. Aktuální program a podrobnosti jsou k dispozici na www.tanecnicentrumpraha.cz.
MTT zakončí 30. dubna 2025 odpoledne Den otevřených dveří branického Domu tanečního umění, který veřejnosti nabídne jedinečnou příležitost tanec nejen vidět, ale i zažít. Festival tak i v devětatřicátém ročníku zůstane věrný svému poslání: propojovat, inspirovat a přibližovat tanec všem.
Mezinárodní týdny tance (nejstarší festival současného tance v Česku) vznikly z tradice pravidelných seminářů a představení Tanečního centra Univerzity Karlovy se zahraničními umělci a pedagogy v první polovině osmdesátých let. Centrum bylo od roku 1972 prvním pedagogickým a uměleckým pracovištěm u nás, kde se systematicky vyučovaly moderní taneční techniky a jazz, navázalo silné kontakty v Evropě i USA. Festival se stal místem, kde se setkávají různé taneční světy – zde se prezentují výsledky současného tance, vznikají nové nápady, sdílejí se zkušenosti a rodí se pracovní vztahy. Diváci mají příležitost srovnávat a objevovat, co vše se v oblasti tance děje na mezinárodní scéně.