Nová podcastová série Aby nebe nespadlo – Neobyčejné příběhy lidské soudržnosti sleduje novinářku Fatimu Rahimi na cestách po pěti českých městech. Rahimi se setkává se skupinami lidí podporujícími ukrajinské uprchlice a jejich rodiny. Příběhy, které se odehrávají v Klatovech, Berouně, Jablonci nad Nisou, Chebu a Hodoníně, mění její pohled na schopnost české společnosti pomáhat. Sama Rahimi má totiž poměrně dramatickou zkušenost s imigrací, když před více než 20 lety utíkala s rodinou z Afghánistánu. Její perspektivu později formovala také reakce české společnosti na evropskou migrační situaci v roce 2015, kterou jako novinářka sledovala.
„Ještě před svým prvním výjezdem za ukrajinsko-českými komunitami na podzim 2022 jsem žila v tom, že solidarita s uprchlíky z Ukrajiny upadá. Lidé pomáhali ze začátku, teď už se k tomu moc nemají. Když jsem ale situaci viděla zblízka, uvědomila jsem si, kolik neuvěřitelně silných osobností je ochotno a schopno stále pomáhat, pomáhat uprchlíkům začít znovu,“ říká ke své nové zkušenosti Fatima Rahimi. Dodává, že veliká zásluha o pomoc patří i řadě Ukrajinek, které v Česku žily již před válkou.
„Tímto podcastem bychom rádi upozornili na mimořádně záslužnou a často neviditelnou činnost komunitních center, knihoven či spolků, které v České republice pomohly a pomáhají desetitisícům lidí, kteří utekli před válkou,” říká Petr Čáp, ředitel české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci a autor námětu podcastu. Podcastovou sérií chce podle něj organizace poukázat na fakt, že česká občanská společnost bezprecedentní vlnu migrace zvládla i díky opoře silných, odolných a zkoordinovaných komunit, základních pilířů občanské demokratické společnosti. „Všichni členové komunit by si měli být těchto hodnot vědomi a dále posilovat důvěru mezi lidmi a odolnost vůči nenávistným či xenofobním projevům politického marketingu, pro který je migrace vděčné téma polarizace,” dodává Čáp.
Solidaritu Česka ocenil začátkem října minulého roku i generální ředitel Mezinárodní organizace pro migraci pod OSN. „Česká republika nastavila vysoký standard při přijímání takového množství lidí prchajících před válkou na Ukrajině,“ uvedl António Vitorino.
Pětidílná podcastová série Aby nebe nespadlo – Neobyčejné příběhy lidské soudržnosti vytvořena skupinou Kineticon. K poslechu je veřejně dostupná na Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích a platformách. Voiceover podcastu namluvila Petra Bučková. Zadavatelem projektu je Mezinárodní organizace pro migraci – IOM Česká republika a vychází z celosvětového hnutí It Takes a Community oslavující, jak všichni lidé, bez ohledu na to, kde se narodili, přispívají k tomu, aby naše komunity byly lepšími místy pro život a domov.
Vytvořila audio skupina Kineticon
Námět: Mezinárodní organizace pro migraci – IOM Česká republika
Master: Tomáš Karásek
Účinkují: Fatima Rahimi, Petra Bučková a členky a členové komunit z Klatov, Berouna, Jablonce nad Nisou, Chebu a Hodonína
Foto: Anna Šolcová
Vizuál: Lina Skorobogatchenko
Anotace podcastové série:
Aby nebe nespadlo je podcastová série, která mapuje, jak se proměnily naše komunity s příchodem ukrajinských uprchlic a uprchlíků. Celou sérií provází novinářka Fatima Rahimi, která navštíví pět měst v Česku. V Klatovech, Berouně, Jablonci nad Nisou, Hodoníně a Chebu se setkává s lidmi tvořícími síť pomoci. Její podoba se místo od místa liší, ale vždy ji synergicky utvářejí místní a příchozí. Uslyšíte autentické rozhovory z cest i komentáře Fatimy Rahimi, kde se zrcadlí její migrační zkušenosti. I díky nim přistupuje k tématu s empatií a vědomím širšího kontextu. Postupně odkrývá kvality komunit, které se otevřely lidem z Ukrajiny. A je patrné, že ačkoliv je taková pomoc náročná, komunity mohou svůj potenciál rozvíjet i ve složitých situacích. Autentickou atmosféru, která se prolíná napříč celou sérií, podporuje působivý zvukový design Anny Kolářové.
Odkazy podcastu: