Kdy: 1. – 2. listopadu 2020 od 17 hodin, výstava do 21. listopadu
Kde: Youtube kanál ARA ART, Zoom, výstava v Parku Tusarova, Holešovice
“Romské divadlo má více než stoletou historii. Přesto, že po celé Evropě existuje celá řada aktivních romských divadel, je jejich aktivita neviditelná a zůstává v izolaci mimo hlavní kulturní a vzdělávací proud,” říká výkonný ředitel sdružení ARA ART David Tišer. Během tohoto projektu, který podpořil Visegradský fond, každý partner představí své divadelní představení nebo výstavu v Praze, v Prešově a v Budapešti. ARA ART (CZ) již představilo mnoho svých autorských divadelních představení nejen v ČR, ale i zahraničí, ovšem nyní máme příležitost vám v České republice představit divadelní a uměleckou tvorbu našich zahraničních partnerů ze Slovenska a Maďarska.
Kdo vystoupí:
- Josef Fečo – výtvarník a absolvent Střední umělecké školy v Prešově. V rámci své výstavy představí osm světových osobností, které mají romské kořeny v podobě portrétů zhotovených technikami pop art, street art, stencil art.
- herec František Balog – v rámci představení “Rom z peřinky aneb ENTER THE MAJORITY” odvypráví svůj unikátní životní příběh od vyrůstání v dětském domově po dnešní působení ve Státním divadle v Košicích.
- Státní vědecká knihovna v Prešově představí svou činnost v rámci moderované debaty se slovenskými umělci. Knihovna má jednu z nejbohatších sbírek zaměřenou na romskou kulturu, a mimo jiné zdramatizovala a uvedla některá romská literární díla.
- Independent Theatre Hungary – ve své prezentaci představí krátká videa různých evropských romských divadelních her, výstavu o současných romských umělcích a představí také první mezinárodní romskou dramatickou sbírku – Roma Heroes.
- herečka Emília Lovas v představení Chameleon girl
Přesný program naleznete níže.
Všechna divadelní představení můžete zhlédnout na Youtube kanálu sdružení ARA ART. Diskuze proběhnou přes aplikaci Zoom. Odkazy na jednotlivé části programu naleznete v jednotlivých facebookových událostech. Obrazy Josefa Feča v rámci venkovní výstavy Neznámé barvy osobnosti bude možné vidět do 21. listopadu v Parku Tusarova v Holešovicích.
Festival je podpořen Visegrádským fondem v rámci projektu Utajené hodnoty největší menšiny ve Visegrádském regionu. Projekt vznikl na základě spolupráce tří organizací – ARA ART (CZ), Státní vědecká knihovna v Prešově (SK) a Independent Theater (HU).
Mezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES
Program:
Neděle 1. listopadu
Venkovní výstava Neznámé barvy osobnosti
Autorem výstavy je výtvarník a absolvent Střední umělecké školy v Prešově Josef Fečo. Ve svém díle představí osm světových osobností, které mají romské kořeny v podobě portrétů zhotovených technikami pop art, street, stencil art.
Portréty zobrazují významnou romskou spisovatelku Elenu Lackovou, belgického jazzového kytaristu, skladatele a zakladatele romského jazzu Djanga Reinhardta, amerického herce a zpěváka Elvise Presleyho, herce, komika, režiséra a producenta Charlese Chaplina, brazilského bývalého prezidenta Juscelina Kubitscheka, britského herce Michaela Caina, francouzského filmového režiséra, scénáristu, skladatele, herce a producenta Tonyho Gatlifa a rusko-amerického divadelního a filmového herce Yula Brynnera známého z filmu Sedm statečných.
Výstava potrvá do 21. listopadu v Parku Tusarova v pražských Holešovicích.
Pondělí 2. listopadu
18:00 divadelní představení Rom z peřinky (SK)
Monodrama s názvem “Rom z peřinky aneb ENTER THE MAJORITY”, které přibližuje unikátní životní příběh herce Františka Baloga. Vyrůstal v dětském domově a v současnosti působí na prknech Státního divadla v Košicích. V domově žil 22 let. Herec ukazuje umění reálného života. Se svými kolegy z činohry Státního divadla založil v roce 2016 divadlo Actor pod Vežou.
Hlavní postavou této situační komedie je Rom, který divákům vypráví svůj životní příběh skrze humorné i bizarní historky a příhody o svém dětství, dospívání a dospělosti. Postupně se dostává do majoritní společnosti a zařazuje se do ní.
V inscenaci odehraje celkem devět postav, které hlavní postavu v životě ovlivnili či přispěli ke směřování v jeho životě. Je to příběh romského mladíka, který měl v mnoha případech na cestě k úspěchu štěstí, ale současně i to štěstí bylo někdy trpké.
Online přenos na Youtube – odkaz bude zveřejněn na facebookové události.
19:30 online debata u autorském divadle slovenských Romů
Debata s hervi a autory divadelního představení Rom z peřinky. Tématem bude současná situace autorského divadla slovenských Romů, role Státní vědecké knihovny v Prešově, která má jednu z nejbohatších sbírek zaměřenou na romskou kulturu a mimo jiné zdramatizovala a uvedla některá romská literární díla.
Romské divadlo má více než stoletou historii. Přestože po celé Evropě existuje celá řada aktivních romských divadel, je jejich aktivita neviditelná a zůstává v izolaci mimo hlavní kulturní a vzdělávací proud. Proč tomu tak je?
Diskuze se zúčastní výtvarník Josef Fečo, herec František Balog, překladatelka a vědecko-výzkumná pracovnice Státní vědecké knihovny v Prešově Erika Godlová. Dále vedoucí oddělení dokumentárně – informačního centra romské kultury Státní vědecké knihovny Roman Čonka a ze stejného oddělení také Jana Gáborová-Kroková. Setkání moderuje tisková mluvčí Muzea romské kultury a vedoucí romské online televize Tuke.TV Alica Zikmund Heráková.
Odkaz na online debatu bude zveřejněn na facebookové události.
Úterý 3. listopadu
17:00 online prezentace Independent Theater Maďarsko
Maďarské Nezávislé divadlo od roku 2007 iniciuje dialog o sociálních otázkách, které se dotýkají nás všech. V online prezentaci představí krátká videa různých evropských romských divadelních her, výstavu o současných romských umělcích a představí také první mezinárodní romskou dramatickou sbírku – Roma Heroes.
Prezentace proběhne na odkazu zveřejněném na facebookové události.
18:00 divadelní představení Chameleon Girl
V online přímém přenosu vám Independent Theater představí svou autorskou tvorbu. Hlavní roli v tomto monodramatu ztvárňuje herečka Emilia Lovas.
Pomocník pokládá zdánlivě průměrné dospívající dívce otázky, aby pochopil, proč udělala to, co udělala, proč se chce rozhodovat určitým způsobem. Dívka vzpomíná na situace a zkušenosti, z nichž ne všechny jsou její vlastní. Prostřednictvím příběhů této dívky se můžeme dozvědět o výzvách jejich prarodičů, sester, učitelů, vrstevníků z mateřských škol a spolužáků. Dívka se dokáže asimilovat se vším a s každým, čte myšlenky a vzpomínky ostatních a odmítá následovat něčí příklad. Chce místo toho žít svůj vlastní život.
Příběh superhrdinky byl vytvořen na základě skutečných příběhů romských mladíků účastnících se workshopu “Roma Heroes” v Independent Theater.
Představení proběhne na odkaze zveřejněném na facebookové události.
19:30 online debata s herci a autory představení Chameleon Girl
Chameleon Girl byla napsána na základě skutečných příběhů mladých Romů. Hra se zaměřuje na relevantní témata pro romské a neromské mládežníky. Podněcuje diskuzi publika a zdůrazňuje podrobnosti a rozdíly romských a neromských mladých lidí, kde podporuje vzájemné pochopení.
Debaty se zúčastní režisér představení a pedagogický vedoucí Independent Theater Tamás András Szegedi. Představitelka hlavní role Emilia Lovas a operativní vedoucí Independent Theater a dramaturg představení Marton Illes. Diskuzi moderuje tisková mluvčí Muzea romské kultury a vedoucí romské online televize Tuke.TV Alica Zikmund Heráková.
Odkaz na setkání bude zveřejněn na facebookové události.