Navigace

Mezinárodní divadelní festival BEZ HRANIC/BEZ GRANIC po třicáté předvede všechny podoby divadla

27. 9. 2021
Člověk na hranici, z.s.

ČESKÝ TĚŠÍN, CIESZYN:Od 30. září do 10. října 2021 bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn po třicáté hostit mezinárodní divadelní festival BEZ HRANIC/BEZ GRANIC. Návštěvníci se mohou těšit na sedmnáct mimořádných divadelních představení zČech, Polska, Slovenska a Maďarska. Nejstarší porevoluční divadelní festival tehdejšího Československa (od roku 1990) vedle oceňovaných her nabídne také koncerty, výstavy, workshopy, diskuse či setkání.

od 30. 9. 2021 do 10. 10. 2021

„V letošním programu lze nalézt inscenace divadel, které se již zapsaly do historie zdejšího festivalu, ale jsou i taková, která na naši přehlídku přijedou své umění předvést poprvé.  Nabídneme divákům představení, která se dotýkají existencionálních otázek či se pokoušejí  reflektovat historii, a  nově si také kladou otázky,co s námi bude do budoucna,“ říká umělecký šéf festivalu Janusz Legoń a doplňuje, že na návštěvníky čekají divadelní zážitky veselé i smutné, často s živým hudebním doprovodem. „Tradiční dramatizace budou střídat představení komorní ty pak zase nevšední divadelní happeningy, muzikály, nový cirkus či loutky. Opět budeme překračovat hranice, ty umělecké i estetické, ostatně toto bylo vždy poznávacím znamením našeho festivalu,“ doplňuje Legoń.

České divadlo bude v Těšínech reprezentovat oceňovaný a zdejším publikem velmi oblíbený pražský divadelní soubor nového cirkusu Cirk La Putyka, který přiveze mezinárodně obsazené představení Runners . Hru o našem každodenním běhání, tom skutečném i tom metaforickém, režíroval Rostislav Novák a Vít Neznal.  Diváci se mohou těšit na brněnskou Husu na provázku a její inscenaci Gadžové jdou do nebe, pod kterou je podepsán, známý a diváky i kritiky ceněný, režisér Jiří Havelka. „Publikum by se mělo připravit, že bude konfrontováno se stereotypy a xenofobií s níž se potýkají Rómové v Česku,“ upozorňuje na tuto inscenaci Legoń.  Ponor do klíčových okamžiků ze života a tvorby jednoho z největších vynálezců všech dob – Nikoly Tesly – slibuje hra Městských divadel pražských Tesla. „Trojice herců, fyzikální pokusy plné blesků a řada spotřebičů nesoucích Teslovo jméno transformují bohatý vynálezcův vnitřní svět do elektrizujících divadelních obrazů na pomezí duchovního cvičení a fyzikální laboratoře,“ přibližuje v kostce toto nevšední představení Janusz Legoń. Bláznivý příběh mimozemšťana, který se chce stát pozemšťanem, přiveze do Těšínů Divadlo Bolka Polívky. Pavol Seriš v inscenaci Pozemšťan exceluje ve fyzickém stand-upu a formou pantomimy pro jednoho herce nastavuje zrcadlo současné společnosti.

První ročník festivalu byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla. Na tento odkaz navazuje dramaturgický výběr hry Protest v režii Aldona Figury v podání varšavského Teatru Dramatycznego. „Toto představení bude prezentováno na prknech Teatru im. Adama Mickiewicze v Cieszyně v den, na který připadají 85-té narozeniny Václava Havla,“ upozorňují pořadatelé.  Teatr Śląski z Katowic zahájí festival hrou Pokora Szczepana Twardocha v režii Roberta Talarczyka, kterážto působivě reflektuje osud Slezska za 1. Světové války a na prahu nezávislosti Polska. Polskou divadelní scénu dále bude na festivalu reprezentovat koprodukční Král Lear Teatru im. Heleny Modrzejewské z Legnice a Teatru im. Jana Kochanowskiego v Opole a také adaptace knihy Jaroslava Rudiše Národní třída v podání Teatru Polskiego v Podziemiu-OKiS Wrocław.  

Slovensko-český koprodukční projekt divadla Pôtoň Bátovce a Horáckého divadla Jihlava Swing Heil!  upozorňuje na subkulturu fanoušků jazzu a swingu, která během II. světové války byla v opozici proti nacistickému režimu. „Bude to o hudbě a svobodě – samozřejmě s živým hudebním doprovodem,“ láká na nevšední téma i zpracování umělecký šéf festivalu.

Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace zajímavých inscenací všech tří scén Těšínského divadla. Polská scéna předvede u příležitosti 70-tého jubilea svého vzniku hru Juliusze Slowackého Balladyna v režii Bogdana Kokotka, česká scéna se blýskne slavným muzikálem Šumař na střeše, pod kterou je jako režisér podepsán Petr Kracik, a loutková scéna Bajka v premiéře uvede Hobbita.

Maďarský akcent festivalu obstará uznávaný nezávislý maďarský soubor Maladype s hrou Yvonne Witolda Gombrowicze v režii Zoltána Balásze. Ten pak bude hostem tradiční komorní divadelní diskuse „Odpoledne s mistrem“, které se uskuteční v prostorách Čítárny a kavárny Avion v Českém Těšíně.

Při sestavování programu letošního festivalu mysleli organizátoři také na dětské publikum. Pražské loutky bez hranic přivezou hru Příběh malé Lupitiny Gonzáles, Teatr Animacji z Poznania a TeatrLalki Aktora Kubuś w Kielcach hru Planeta Einsteina a Pohádky a MALÉhRY  nabídne brněnský spolek MALÉhRY.

V bohatém programu ani letos nebudou chybět odborné diskuse či dokonce studentský divadelně historický workshop. „Studenti českotěšínské střední školy si budou moci v rámci zážitkového workshopu, který organizuje Post Bellum-Paměť národa, nazvaného „Tak tohle neprojde“ vyzkoušet jaké to bylo v době nesvobody, když by na společné oslavě narozenin četli samizdatové vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Workshop studentům zážitkovou formou odhalí, co vše jsou ochotni obětovat pro svobodu slova,“ říká o nevšedním divadelně pojatém workshopu Petra Slováček Rypienová, spoluorganizátorka festivalu.

„Festivalový divadelní program orámují dva nevšední koncerty. V charismatických prostorách bývalé synagogy v Českém Těšíně vystoupí neméně charismatický novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel společně s kapelou Res Factum se znamenitým hudebně-reportérským koncertem. Hudební tečku za letošním ročníkem udělá jazzman Wojciech Myrczek v COK Dom Narodowy v Cieszyně,“ zve na hudební vystoupení Petra Slováček Rypienová.

V rámci programu festivalu se uskuteční také konference na téma česko-polsko-slovenských divadelních vztahů a setkání s poezií Jerzyho Kronholda, vynikajícího básníka, který byl spolu s Kubou Mátlem iniciátorem divadelního festivalu Bez hranic.

Ani milovníci výtvarného umění nepřijdou při letošní edice zkrátka. V COK Dom Narodowy v Cieszyně budou k vidění jedinečné vizuální básně Václava Havla Antikódy, které zapůjčila Knihovna Václava Havla z Prahy a výběr z obrazů z posledních tří let uznávaného slovenského umělce Marka Ormandíka, který byl autorem plakátu 29. ročníku festivalu. V galerii Půda v prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně je připravena tvorba Sonii Rammer a Aleksandra Radziszewkého Objekty a instalace. Ve středisku volného času Amos v Českém Těšíně budou ke zhlédnutí plakáty s tématikou Visegrádské 4, které prezentujeme díky spolupráci s Polským institutem Praha.  „Náměstí ČSA Českého Těšína bude patřit divadelním fotografiím letos zemřelého významného regionálního fotografa Wieslawa Przeczka, který byl léta spojen s divadelní kulturou místního regionu,“ upozorňuje Petra Slováček Rypienová.

Informace o dalších doprovodných akcích naleznou diváci na webových stránkách festivalu www.borderfestival.eu. Vstupenky bude možné zakoupit online nebo před samotnými představeními v prostorách divadel v Českém Těšíně i Cieszyně.

 

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 nesl název Na hranici), vznikl na prahu svobody, kdy Polsko a tehdejší Československo nabraly demokratický směr. Festival vznikl z iniciativy těšínských občanských aktivistů Solidarności Polsko-Česko-Slovenské a členů Občanského Fóra v Českém Těšíně. Zakládajícími členy byli Jakub Mátl a Jerzy Kronhold. První festival v roce 1990 byl věnován ztvárnění her Václava Havla v českých i polských prezentacích. Další edice posunuly festival na mezinárodní úroveň, která zahrnuje nejen zajímavá divadelní představení, ale překračuje hranice etiky, prožitků i žánrů. Doprovázejí jej také doplňkové aktivity jako konference, výstavy, diskuze, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických divadel, autorská čtení.  Mimo divadel z Visegradské 4 se na festivalu prezentují také umělci z jiných zemí. Cena Zlomené závory putovala již k divadelním tvůrcům, jako jsou Ondrej Spišák nebo Jan Klata.

 

Webové prezentace:

www.borderfestival.eu

www.cloveknahranici.eu

FB prezentace:

https://www.facebook.com/festiwal.BezGranic.Cieszyn/

https://www.facebook.com/clovek.na.hranici/

Sdílejte
Check icon Error icon