Přijeli jsme během dopoledne. Masopustní průvod obcházel jednotlivé domy. Hlavní úlohu v něm hráli místní občané v tradičních maskách a dechová kapela, která vyhrávala známé lidové melodie k tanci. Doprovázeli je přihlížející místní obyvatelé a návštěvníci. Masopustní masky – muži nalíčení černou barvou– označili tvář každého nového návštěvníka černou značkou, červeně nalíčení použili ke značení svoji barvu. U každého domu průvod zastavil, z domu vyšli jeho obyvatelé a přivítali se s maskami. Následovalo pohoštění – koblížky, chlebíčky a něco na zahřátí, a potom taneček doprovázený skvěle sehranou dechovkou.
Zeptali jsme se ženy, patřící do místní komunity, čím to je, že účinkující v maskách hrají své role s takovým zaujetím. Odpověděla, že je pro ně čest provádět tento důležitý úkol.
Co je tím úkolem? Je to snad snaha udržovat při životě zvyky a tradice po svých předcích, třeba kvůli UNESCO? Zápisu na Seznam UNESCO si místní nesmírně váží.
Hlavním posláním, čestným úkolem a vnitřním záměrem účinkujících v masopustních maskách je však přinést do každé domácnosti, kterou navštíví, štěstí a prosperitu do dalšího roku. S touto motivací se vždy co nejpečlivěji připravují na den, který bychom mohli dnešními slovy nazvat svátkem sousedské vzájemnosti. Den, kdy se sousedé navštěvují a věří, že svými rituály pocházejícími z hluboké historie, dělají vše pro to, aby se ostatním dobře dařilo. Viděno touto optikou dostává celá akce mnohem hlubší charakter a smysl, který vysvětluje, proč tato tradice přežívá až do dnešních dnů.
Z masopustu ve Studnicích jsme odjížděli naplněni radostí a vzpomínkou nejen na krásné masky a originální zvyky, ale také na zážitek ze setkání s lidmi, kteří nelitují času ani energie, aby uskutečnili událost plnou vřelosti a projevů sousedského přátelství.
Děkujeme Vám, milí Studničtí.
https://www.obecstudnice.cz/file.php?nid=954&oid=669137