Navigace

MASOPUSTNÍ MASKY SE BUDOU UCHÁZET O ZAPSÁNÍ NA SEZNAM UNESCO

24. 8. 2009
Pro Kulturu

Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku se budou ucházet o zápis do reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Nominační žádost zít  předá 25. 8. 2009 v sídle UNESCO v Paříži zpracovatelka nominace Ilona Vojancová, ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina, v doprovodu vedoucího referátu UNESCO při Ministerstvu kultury Michala Beneše.

 

V souladu s prováděcími pravidly UNESCO se očekává, že o konečném osudu žádosti bude rozhodnuto na podzim roku 2010.

 

Ministerstvo kultury předkládá v letošním roce orgánům UNESCO další žádost o zápis, která nominuje vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku. Tento fenomén byl spolu s dalšími zapsán na základě doporučení Národní rady pro tradiční lidovou kulturu a po souhlasu ministra kultury 16. června letošního roku do nově zavedeného Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR. Zapsání do národního soupisu je jednou z podmínek pro předložení nominačního návrhu orgánům UNESCO.

Zavedení národního soupisu je pro ČR závazné jako jeden z úkolů Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví.

ČR je od 18. května letošního roku další stranou této úmluvy, proto jsou pro nás veškeré úkoly z ní vyplývající závazné.

Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou nominovány k zápisu do seznamu UNESCO tak, jak jsou po několik generací udržovány v nezměněné podobě v obcích mikroregionu Hlinecko (tj. Studnice, Vortová, Hamry a Hlinsko – místní část Blatno).

V posledních desetiletích k jejich studiu, vhodné prezentaci a odborné dokumentaci přispělo blízké odborné zázemí Souboru lidových staveb Vysočina (detašované pracoviště NPÚ, ú. p. Pardubice), zejména práce PhDr. Ilony Vojancové.

Na zpracování nominace spolupracovalo Ministerstvo kultury a Národní ústav lidové kultury ve Strážnici.

31. srpen 2009 je konečným termínem pro předložení nových nominací k zápisu do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva. Tento seznam je založen Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví (UNESCO) a je pokračovatelem předchozího systému UNESCO, známého pod názvem Mistrovská díla ústního a nemateriálního dědictví lidstva.

Do tohoto seznamu byl v roce 2005 zapsán první fenomén z oblasti tradiční lidové kultury České republiky – slovácký verbuňk.

Sdílejte
Check icon Error icon