Americký Beethoven z Krásné Lípy v Praze
Ing. MgA. Pavel Farský, autor a protagonista pořadu, v rámci večera zahrál klavírní skladby z…
BOHUMÍN: Bohumínské občanské sdružení Maryška o víkendu zabodovalo na polském festivalu o jídle a Velikonocích Wypieki (ve volném překladu pečené výrobky). Její tým na festivalu jako jediný zastupoval Českou republiku a probojoval se mezi nejlepší, když získal od poroty druhé místo v kategorii Velikonoční koš.
Bohumínští se na Wypiecích představili již potřetí, udržují tak přeshraniční vztahy s polskými Zebrzydowicemi, kde se festival konal a se kterými Maryška spolupracuje. Přehlídka nejen velikonočního jídla a tradic proběhla v sobotu 1. března.
Z Bohumína do Zebrzydowic vyrazilo družstvo, ve kterém se na přehlídce představily ženy a letos vůbec poprvé v rámci soutěžního týmu také muži. Bohumínští získali v zebrzydowickém kulturním domě stůl přímo uprostřed sálu a bezprostředně se tak stali středem pozornosti všech návštěvníků a hostů festivalu. O mimořádný zájem se postaral nejen stylově vyzdobený velikonoční stůl a řada dekorací včetně ručně vyřezávaných kraslic, ale i atypické pokrmy, kterými se Bohumínští rozhodli zaujmout porotu. „Polští přátelé měli na svých stolech většinou krásně vypadající a chutné velikonoční dorty, koláče, buchty, cukroví nebo bábovky.
My jsme vsadili na slané výrobky a také na to, co mají rádi zejména muži, na maso a masné výrobky,“ popisuje atmosféru festivalu členka bohumínské výpravy Martina Steinová a upřesňuje: „Na náš stůl jsme připravili většinou specialitky. Chuťovky ve slaném provedení, různé sýrové variace od rolád, přes játrovou paštiku, speciálně upravené maso v bylinkové krustě až po originální velikonoční vepřovou tlačenku nebo tradiční utopence. Vrcholem se staly dva velké bochníky chleba. Rozkrojili jsme je a uprostřed je vyzdobili velikonočními kraslicemi.“ Právě vyzdobené bochníky polskou porotu zaujaly natolik, že nápad ocenila druhým místem v kategorii Velikonoční koš.
Bohumínská Maryška si tak odvezla cenný diplom i věcné odměny. Na festivalu soutěžilo 16 družstev z různých koutů euroregionu Těšínské Slezsko, šlo o největší účast v historii přehlídky. „Atmosféra na festivalu byla úžasná. Poláci chodili k našemu stolu, ochutnávali a vyptávali se na recepty. Rádi jsme jim je samozřejmě předávali. Nešlo ale jen o vaření a jídlo,“ říká předsedkyně občanského sdružení Maryška Kamila Smigová. „Přišli lidé s tím, že by s námi chtěli spolupracovat anebo rovnou přijet, aby nám v Bohumíně ukázali, jaká tradiční jídla se vaří u nich. Jedna paní se dokonce ptala, zda by si s námi mohla dopisovat, chtěla by si zlepšit češtinu.
Vyvrcholením se pro nás stal zájem tamních médií a novinářů o náš velikonoční stůl. Točili jsme dokonce pro polskou státní televizi v Katowicích a objevili se v tamních večerních zprávách,“ zrekapitulovala Smigová a podotkla, že ji mile potěšila účast mladých lidí v jednotlivých soutěžních týmech. Naplňuje se tak podle ní představa organizátorů, kteří chtějí staré recepty a receptury díky Wypiekům předávat mladé generaci.
Pomoc při výpravě do polských Zebdrzydowic podalo občanskému sdružení Maryška město Bohumín. Velké poděkování pak Maryška vyslovila všem, kteří pro českou skupinu třeba i několik dnů dopředu připravovali chutné pokrmy, se kterými se Maryška na festivalu představila. Velký dík patří všem členům i kamarádům občanského sdružení, kteří pomohli při realizaci výpravy do polských Zebrzydowic. „Velmi nás také potěšilo, že se do Zebrzydowic přijeli podívat lidé z České republiky. Četli o naší výpravě a festivalu v novinách. Podnikli víkendový výlet do Polska, aby poznali příhraničí i tradiční velikonoční zvyky u sousedů. To samozřejmě tamní organizátory potěšilo,“ konstatovala Táňa Kaizarová z občanského sdružení Maryška.
Wypieki si kladou několik cílů. Jedním z nich je předávání starých receptur novým generacím. Festival pomáhá rovněž oprášit recepty staré i několik desítek či stovek let a vrátit je zpět do kuchyně, alespoň při svátečních příležitostech, například u příležitosti Velikonoc. Na soutěžní přehlídce se proto objevují výrobky zhotovené z domácího másla, domácího tvarohu nebo z mouky z čerstvě umletého obilí a podobně.
Občanské sdružení Maryška
www.maryska.cz