Na stránkách Místní kultury jste už několikrát mohli číst článek nebo alespoň zprávu o malovaných divadelních oponách a o snaze směřující k vypátrání, zaevidování a v mnoha případech k jejich záchraně. První výzvu Jiřího Valenty (rozhovor s ním najdete zde), duchovního otce myšlenky zabývat se intenzivně a systematicky o tyto artefakty, jsme zveřejnili už v roce 2007, tehdy ještě v tištěném časopise (číslo 5). Bylo to v době, kdy NIPOS právě zpřístupnil základní část široce koncipované Databáze českého amatérského divadla. Tehdy se v Miletíně rodilo Muzeum českého amatérského divadla, a právě dvě opony, které jsou součástí expozice muzea, se díky místním ochotníkům staly kulturními památkami, stejně jako některé další. Dalo se ovšem tušit, že vedle těch opečovávaných a obdivovaných existují jiné, které bude potřeba teprve najít a pak pořádně „oprášit“. Dnes je už zdokumentováno bez desítky 300 opon, mezi nimiž je asi 70 takových, které se ztratily, shořely, byly nemravně zničeny, nebo jsou nedostupné, a pro další generace po nich zůstane jen jejich popis.
Pro všechny zájemce máme také dobrou zprávu, a sice, že se připravuje jednak založení databáze opon na internetu, kde si je budou moci vyhledat, prohlédnout a dozvědět se vše, co o nich bylo dosud zjištěno, ale také výpravná publikace, která vyjde v roce 2010. Předtím, než se tyto záměry stanou skutečností, nabízíme vám na našich stránkách seriál s prostým názvem Malované opony.
Pozn.: Upozorňujeme naše čtenáře na novinku: kliknutím na fotografii se zvětší!
Zdrojem je nám zatím interní verze kolekce opon. Databázi českého amatérského divadla najdete na http://www.amaterskedivadlo.cz.
SOPOTNICE: Dnes tedy představujeme oponu dnes již neexistující Ochotnicko-čtenářské besedy obce Sopotnice.
Tato opona, pořízená roku 1927, je dílem žambereckého malíře a oltářníka Petra Musila. Jejím ústředním motivem je busta Josefa Kajetána Tyla, kolem níž jsou seskupeny tři alegorické postavy, symbolizující literaturu, divadlo a hudbu. Vedle stojí malé dítě, představující znovu nabytou svobodu českého národa. Dítě ukazuje do levého dolního roku opony, kde je vyobrazena střední část obce, což značí, že ve svobodné vlasti přichází svobodná kultura i do naší Sopotnice.
Opona je navinuta na válci a zvedá se, či spouští pomocí rumpálu. Byla uložena na svém místě po dlouhá léta, i když už se ochotnické divadlo přestalo v obci provozovat. Ještě nějaký čas po roce 1962 se k divadelním účelům využívala při silvestrovských zábavách s programem, při školních besídkách, při koncertech místní hudební školy, ale později už ani to ne. Pouze, když při nějaké taneční zábavě nebylo obsazeno jeviště, spustil hostinský oponu, aby z jeviště nešel do sálu chlad. Za dlouhá léta si opona užila své, zejména její pravý a levý okraj, kudy se procházelo z hlediště na jeviště, či obráceně. Také prach, vlhko, střídání tepla a zimy, to vše se rovněž na ní svým dílem podepsalo. Když v devadesátých letech minulého století upravoval nový majitel hostince sál, jeviště sice ponechal, ale veškeré zařízení pro divadlo nechal zlikvidovat. Pouze nad oponou se smiloval a uložil ji navinutou na menší válec na půdu nad jevištěm. Naštěstí!
Když v roce 2001 obnovila svou činnost Osvětová beseda v Sopotnici, začalo se uvažovat o záchraně opony a jejím umístění na důstojném místě. Obavy, že by mohla dopadnout stejně jako kulisy, byly na místě. Nastal problém, kam oponu umístit. Teprve až v roce 2003 po jejím přeměření se rozhodlo, že bude trvale umístěna v zasedací místnosti obecního úřadu.
Opona byla z půdy snesena, překontrolován její stav a rozhodnuto o jejím restaurování. Toho se ujala restaurátorka Soňa Háková z Opatovic nad Labem nákladem 23 500 Kč. Tuto částku uhradil obecní úřad a opona Ochotnicko-čtenářské besedy byla tak zachráněna. Je navinuta na válci pod stropem místnosti, ale většinou je spuštěna a tvoří tak velmi zajímavou výzdobu. Však se také těší zájmu a obdivu mnohých návštěv a je svědkem všech akcí, které se tu pořádají.
Snad pro úplnost zbývá doplnit jména občanů, kteří se o záchranu opony zasloužili. Byli to pánové z Osvětové besedy Josef Hradecký, Miloslav Coufal, Luboš Langr, Jan Kašpar a starosta obce Ladislav Martinec.
Možná, že podobný místní poklad leží kdesi ve skladišti i ve vaší obci.
Zachraňte ji a nebo alespoň o ní dejte vědět na adresu divadlo.baze@nipos-mk.cz
Ludmila Kučerová