Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ČR: Když vydal vroce 2016 italský spisovatel Paolo Cognetti svůj debutový román Osm hor, ihned došlo kzakoupení filmových práv a kniha se stala světovým bestsellerem. O šest let později stejnojmenný film premiéroval za bouřlivého potlesku vHlavní soutěži na Filmovém festivalu vCannes a odvezl si zAzurového pobřeží Cenu poroty. Felix van Groeningen spolu se svou životní družkou, a zde debutující režisérkou, Charlotte Vandermeersch natočil intimní příběh ohodnotě přátelství a hledání smyslu života na pozadí majestátních hor, který sbírá vzahraniční až extatické recenze. Pulzující portrét dospívání a přerodu chlapců v muže, který se odehrává napříč zeměkoulí i desetiletími, je též milostným dopisem přírodě, jež nás nepřestává neustále ohromovat. Na Osm hor mohli diváci pomyslně vyšplhat již vpředpremiérovém uvedení na filmovém festivalu vKarlových Varech, kde si vysloužil skvělé ohlasy, teď jej 5. ledna uvádí do kin distribuční společnost Aerofilms.
Akce probíhá 5. 1. 2023
Představujeme vám trailer k filmu: https://youtu.be/1josci5phZA
Křehkost přátelství na pozadí hor
Snímek se natáčel více než půl roku v oblasti Údolí Aosty, která je díky své kultuře a vztahu k všudypřítomným skalnatým masivům velice specifická. „Pobyt na horách znamená, že se musíte postavit sami sobě, je to nemilosrdné a upřímné prostředí,“ popisuje svou fascinaci horami Groeningen. „Proč byste měli jít až na vrchol? Není k tomu žádný důvod, a přesto to děláme – jen abychom šli zase dolů. V úžasu…,“ dodává Vandermeersch, která se spolu se svým manželem a spolurežisérem přestěhovala na necelý rok do odlehlého alpského regionu. „Chtěli jsme natočit epický film vyprávěný v drobných gestech. Ódu na křehkost a sílu každé živé bytosti, ať už je to člověk, zvíře, rostlina nebo hora,“ popisuje tvůrčí proces belgická herečka, pro níž se jedná o režijní prvotinu.
Zpřítomnělý pocit pobytu na vrcholcích hor a přátelství, jež překoná sebetěžší zkoušku, dokresluje výrazně i hudba písničkáře a multiinstrumentalisty Daniela Norgrena. „Daniel je švédskou verzí Bruna. Stejně jako on žije daleko od davu, v lesích, na vlastní hoře, staví si vlastní dům a vlastní hudební studio,“ objasňuje výběr hudebního podkresu režisér. „Jeho hudba má v sobě zvláštní křehkost, která film perfektně vystihuje. Věděli jsme, že nikdo jiný než on to být nemůže,“ dodává.
Ze stránek knihy na plátno
Film vznikl na motivy stejnojmenného bestselleru Paola Cognettiho, který byl přeložen do více než třiceti jazyků a svému autorovi vynesl mimo jiné i nejprestižnější italské knižní ocenění Premio Strega. „Je to příběh o přátelství, ale my jsme k němu přistupovali jako k milostnému příběhu. Nějak jsme věděli, že adaptace tohoto neuvěřitelně čistého příběhu má potenciál nám přinést očištění,“ říká o adaptaci Cognettiho textu režisérská dvojice.
U příležitosti české premiéry filmu, který deník Guardian označil až za nadpozemsky povznášející, vychází kniha s přebalem filmového plakátu v obnoveném vydání.
Osm hor
Itálie, Belgie, Francie, 2022 | 147 minut | premiéra: 5. ledna
■ žánr drama
■ režie Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch ■ scénář Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch ■ kamera Ruben Impens ■ střih Nico Leunen
■ hrají Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi, Elena Lietti
■ synopse
Pietro je chlapec z rušného italského města, Bruno je kluk ze zapomenuté alpské vesnice. Jeden se každé léto vrací do hor s rodiči, druhý kopce nikdy neopouští. Sdílí lásku k majestátním vrcholům, složitý vztah k vlastním otcům a časem i husté plnovousy. Tak jako příroda roste, usychá a znovu vzkvétá, mění se i jejich přátelství. Ztráta v Pietrově životě ho po mnoha letech zavede zpět na venkov a opětovné setkání s Brunem změní jeho pohled na svět. Za adaptaci stejnojmenné knihy Paola Cognettiho o přerodu chlapců v muže, hodnotě přátelství a hledání smyslu života v tichu spektakulárních Alp či Himálaje, získali režiséři Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch Cenu poroty na festivalu v Cannes.