Koncerty se konají beze změny i přes prosincové prohlášení Lukáše Vondráčka, ve kterém chtěl svou účast na nich zrušit a mj. takto podnítit debatu o obsahu a stylu domácí hudební kritiky. „Rozhodl jsem se, že hrát budu. Kvůli Chopinovi. Je to štěstí strávit pár hodin nebo minut na pódiu s takovým géniem; nikdy nevím, kdy to může být naposled… A kvůli lidem, kteří mě snad chápou a tu hudbu rádi poslouchají,“ řekl Lukáš Vondráček.
Po studiích na Akademii múzických umění v Katovicích a na Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček diplom na New England Conservatory v Bostonu. V roce 2016 se stal vítězem mezinárodní klavírní Soutěže královny Alžběty. K jeho důležitým oceněním patří rovněž první ceny na prestižních mezinárodních soutěžích v kalifornském Hilton Head, v San Marinu a v jihoafrické Pretorii, stejně jako cena poroty na International Van Cliburn Piano Competition v Texasu. Po nedávných debutech s Pittsburghským symfonickým orchestrem, Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, frankfurtským Sinfonieorchester a Královským skotským národním orchestrem má Lukáš Vondráček před sebou sezónu plnou vrcholů, jako jsou např. koncerty s Londýnským symfonickým orchestrem, symfonickými orchestry v Utahu, Coloradu nebo v Severní Karolíně.
Antoni Wit studoval skladbu u Krzysztofa Pendereckého. Více než deset let působil jako hudební ředitel Varšavské filharmonie. Spolupracoval se slavnými orchestry včetně Berlínské filharmonie, Staatskapelle Dresden, Zurich Tonhalle Orchestra nebo BBC Symphony Orchestra v Londýně. Vyučuje na Chopinově akademii ve Varšavě.
Koncert se koná za podpory Polského institutu Praha. Záštitu nad koncertem převzala J. E. Barbara Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v České republice.
Vstupenky a více informací: https://www.fok.cz/cs/lukas-vondracek-chopin