„My právníci neneseme odpovědnost za činy svých klientů, my jen plníme svou povinnost. A protože je to naše povinnost, měla by být prováděna co nejlépe,” odpověděl Buzurgmehr Jorov, když ho příslušník tajné tádžické služby požádal, aby byl méně aktivní v obhajobě zatčených členů opoziční Strany islámské obrody.
Statečný obhájce dlouhodobě usiloval o dodržování lidských práv v Tádžikistánu a nebál se zastupovat politicky pronásledované, které se jiní hájit neodvážili. Veřejně odsoudil tádžickou vládu a státní orgány za porušování lidských práv a informoval o mučení, kterého se na jeho zatčeném klientovi dopustili. Kvůli tomu, že dělal svou práci, přišel prosperující právník nejen o majetek, ale dokonce i o vlastní svobodu.
V roce 2015 se jako jeden z mála rozhodl obhajovat 13 členů opoziční Strany islámské obrody. V den, kdy vláda označila Stranu islámské obrody za teroristickou organizaci, vtrhla policie bez povolení k prohlídce do jeho domu i do jeho kanceláře. Jorov byl zadržen a obviněn z „vzbuzování národního, rasového, místního nebo náboženského nepřátelství a extremismu.“
Před vynesením rozsudku v roce 2016 citoval perského básníka: “Společnost je zkažená několika nevzdělanci, kteří věří, že jsou nejmoudřejší,” za což byl obviněn z “pohrdání soudem” a rozsudek mu byl navýšen o další dva roky. Dohromady byl Buzurgmehr Jorov odsouzen k 28 rokům vězení.
„Já samozřejmě myslím na svou rodinu a své blízké, ale především myslím na 8 miliónů obyvatel své země,” řekl Buzurgmehr.
Cenu za něj převezme jeho bratr, aktivista a právník, Džamšed Jorov, který žije v exilu v Polsku.
Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Mezi laureáty z předchozích let patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbajdžánský právník Intigam Alijev nebo nikaragujská farmářka Francisca Ramírez.