Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
BAVORSKO: Lidové kroje jsou po staletí spojovány stradicemi, regionální příslušností a národní hrdostí. Toto zviditelnění vlastní identity má svou historii. Kroje nosilo odjakživa venkovské obyvatelstvo jako každodenní oděv při práci nebo lovu. Trend k oblékání krojů ve městech pak vzešel v 19. století z řad šlechty a měšťanstva. Vzorem byly často alpské lidové kroje – u žen jsou to šaty zvané „dirndl“,u mužů pak typické kožené kalhoty tzv. „lederhosen“.
Na základě reprezentativní ankety provedené na slavnostech v Řezně se potvrdilo, že po desetiletích nezájmu jsou kroje v Bavorsku opět velmi populární, a to u všech generací.
V roce 2016 se lidovým krojům věnuje celkem devět muzeí v regionu: Neusath-Perschen, Weiden, Neukirchen b. H. Blut, Regensburg, Schwandorf, Nittenau, Burglengenfeld, Sulzbach-Rosenberg, Neumarkt i.d. Oberpfalz
Hornofalcký skanzen má pro hosty připravený pestrý program.
Tematické neděle jsou tradičně zaměřené na venkovský život dřívějších dob. Při příjemné procházce skanzenem, který se rozkládá na 30 ha plochy, potěší děti domácí zvířata, která k dřívějšímu vesnickému životu neodmysliteně patřila. Ve jednom ze statků pak najdete našeho pekaře, který pravidelně peče čerstvý selský chléb a pečivo podle starých receptů. Muzejní hostinec Vám na konci obchůzky nabídne občerstvení s hornofalckými specialitami a dobrým bavorským pivem anebo hrnek kávy s domácím koláčem.
Informace o skanzenu jsou k dočtení na: www.freilandmuseum.org
Kontakt v češtině: petrazeitler@sad-online.de