Již koncem ledna spolková výprava vyrazila opět do Horní Lužice – do Budyšína a nedalekého Kulowa. Mimo tradiční procházky po nejvýznamnějších památkách historického centra Budyšína tentokrát navštívila i Srbské muzeum. Zde byli mnozí překvapeni – jak stálou expozicí věnovanou historii, tradicím a krojům Lužických Srbů, tak i zajímavou výstavou o Lužičanech a Milčanech. Účastníci ocenili skvělý výklad průvodkyně Andreji Pawlikové.
Lužicko srbské muzeum ve svých expozicích přináší zajímavé informace o tom, jak hluboce jsou spojeny osudy Čechů a Lužických Srbů. Četné plakáty v češtině o akcích se Srby, obrazy Ludvíka Kuby nebo důkazy o studentech v Čechách a jejich vztahy k našim obrozencům. Partnerským městem v Čechách je Jablonec nad Nisou a tak se v poslední době vztahy s lužickými sousedy stále rozšiřují. Pro bližší poznání svých hostitelů měli účastníci zájezdu v programu návštěva Kulowa a divadelního představení Ptačí svatba.
Kulow (Witichenau německy) je městečko s šesti tisíci obyvateli, z nichž je 35 procent Srbů. Ve městě je kostel nanebevzetí Panny Marie z počátku 15. století. Nedaleko pak Černý mlýn s pověstným čarodějovým učněm Krabatem. V místním kulturním domě jsou pravidelná představení v lužické srbštině. Na představení tradiční Ptačí svatby se vydal do Kulowa plně obsazený autobus. Tradiční zvyk v mateřských školách, kde se koná svatba pětiletých děti, na scéně divadla je spíše muzikálem.
Češi nevycházeli ani zde z údivu. Od milého přivítání skupiny moderátorem, po debaty s místními až po dojmy z představení. Tanec, humor, současná hudba i balet – vše ve skvělém provedení Lidového srbského ansámblu. To, že návštěvníci všemu nerozuměli, nebylo na překážku – důležité je, že si jako sousedé rozumí. Po zhodnocení výletu vyjádřila organizátorka Jana Vančatová přání, aby se tak kvalitní soubor představil také v Čechách