Na setkání, kromě českých, přijede i několik desítek flašinetářů z Polska, Francie, Německa, Švýcarska, Slovinska a dokonce i z velké „exotiky“ – Japonska. Jako i v předchozích ročnících akci doprovodí přednášky v Severočeském muzeu, které je spolupořadatelem akce; návštěvníky jistě přiláká i doprovodná muzejní výstava historických pohlednic.
Stálou expozicí muzea je také sbírka několika desítek hracích strojů, převážně automatofonů a pianol, včetně jednoho flašinetu. Ostatně k nejznámějším výrobcům flašinetů v Čechách patřila firma Augustina Riemera z nedaleké Chrastavy, vyvážející je do celého světa.
Flašinet se do Evropy rozšířil z východní Asie v první polovině 18. století a stal se oblíbenou zábavou vyšší společenské třídy. Na přelomu 19. a 20. století často sloužil jako „trafika“. Vojenští vysloužilci a invalidé si tímto způsobem vydělávali na živobytí, obcházeli lidové zábavy, ale hrávali běžně i ve městech, což dokumentuje také mnoho historických filmů. Hrávaly se náboženské a kramářské písně, flašinetáři svou hru často doprovázeli i zpěvem. Jejich vystoupení nebylo považováno za žebrotu.
Nenechte si tedy ujít příležitost a přijeďte se do Liberce na přehlídku neobvyklého, dnes již téměř zapomenutého nástroje podívat.