Navigace

Liberecký FLAŠINETÁŘ již po sedmé

20. 7. 2016
Jana Vančatová

LIBEREC:I vletošním roce bude pokračovat – již po sedmé – tradice mezinárodního setkávání flašinetářů vcentru Liberce. Tentokrát se bude jednat dokonce o třídenní akci, která se uskuteční 10. – 12. 8. 2016. Sdesítkami kolovrátků neboli flašinetů se opětovně potkáte jak vhistorickém centru města okolo radnice iv jejím nejbližším okolí, tak také např. vlanovce na Ještěd nebo kostele svatého Kříže, kde se uskuteční vjejich podání unikátní koncert sestavený zklasických skladeb.

od 10. 8. 2016 do 12. 8. 2016

Na setkání, kromě českých, přijede i několik desítek flašinetářů z Polska, Francie, Německa, Švýcarska, Slovinska a dokonce i z velké „exotiky“ – Japonska. Jako i v předchozích ročnících akci doprovodí přednášky v Severočeském muzeu, které je spolupořadatelem akce; návštěvníky jistě přiláká i doprovodná muzejní výstava historických pohlednic.

Stálou expozicí muzea je také sbírka několika desítek hracích strojů, převážně automatofonů a pianol, včetně jednoho flašinetu. Ostatně k nejznámějším výrobcům flašinetů v Čechách patřila firma Augustina Riemera z nedaleké Chrastavy, vyvážející je do celého světa.

Flašinet se do Evropy rozšířil z východní Asie v první polovině 18. století a stal se oblíbenou zábavou vyšší společenské třídy. Na přelomu 19. a 20. století často sloužil jako „trafika“. Vojenští vysloužilci a invalidé si tímto způsobem vydělávali na živobytí, obcházeli lidové zábavy, ale hrávali běžně i ve městech, což dokumentuje také mnoho historických filmů. Hrávaly se náboženské a kramářské písně, flašinetáři svou hru často doprovázeli i zpěvem. Jejich vystoupení nebylo považováno za žebrotu.

Nenechte si tedy ujít příležitost a přijeďte se do Liberce na přehlídku neobvyklého, dnes již téměř zapomenutého nástroje podívat. 

Sdílejte
Check icon Error icon