Navigace

Letošní Gaudeamus Theatrum v Divadle Drak

15. 3. 2024
Divadlo Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Dvanáctý ročník Mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum proběhne v Divadle Drak v termínu od 10. do 17. března 2024 pod vedením lektorů tvůrčí skupiny D’epog v čele se slovenskou režisérkou Luciou Repašskou. Týdenní rezidence, workshop i konference jsou v letošním roce věnovány tématu site-specific a otázkám významu prostoru pro současnou divadelní tvorbu. Rezidence a workshopu se zúčastní třicet studentů herectví ze tří evropských škol - Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU z Prahy, Academy of Theatre, Radio, Film and Television ze slovinské Lublaňe a University of the Peloponnese, Department of performing and digital arts z řeckého Tripolisu.

od 10. 3. 2024 do 17. 3. 2024

„Gaudeamus Theatrum je vlajkovou lodí v projektech pořádaných Divadlem Drak a MIFD o.p.s. Díky němu se naše divadlo každoročně stává na jeden týden unikátním kreativním prostorem otevřeným pro mezinárodní setkávání studentů, pedagogů a umělců z různých uměleckých oblastí. Společně tu jednak tvoří, jednak mají příležitost sdílet a navzájem si předávat své zkušenosti. Projekt tak skvěle zapadá do dlouhodobé strategie Draku, kdy jedním z jejích cílů je rozvíjení mezioborové a mezinárodní spolupráce, stejně jako pomoc a podpora začínajícím tvůrcům,“ představuje projekt vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová.

„Novinkou letošního ročníku je, že část mezinárodního setkání proběhne i mimo Divadlo Drak. Ke spolupráci jsme přizvali Gymnázium J. K. Tyla a Sbor kněze Ambrože, jejichž budovy jsou obě dílem významného architekta Josefa Gočára. A jelikož je naším letošním tématem site-specific tvorba, vyvedeme studenty i mimo naše divadelní scény,“ doplňuje Kalinová.
 
Již tradiční součástí Mezinárodního setkání Gaudeamus Theatrum je pak konference, která rozvíjí téma daného ročníku a otevírá projekt odborné i laické veřejnosti. Ta letošní nese název Prostor jako téma, prostředek i partner a uskuteční se ve středu 13. března ve Studiu Divadla Drak od 9.30 do 13.00 hodin. Na příkladech z praxe seznámí účastníky s tím, jakým způsobem se proměňuje uvažování o úloze prostoru, nebo jakých podob a významů může prostor v současné tvorbě nabývat. Hosty konference budou scénografka Lucia Škandíková, režisér a autor Jan Mocek, scénografka a kurátorka Anna Chrtková, scénograf a pefromer Tomáš Žižka, režisérka a ředitelka Jihočeského divadla Martina Schlegelová nebo dramaturg Matyáš Dlab.

I v tomto roce vyvrcholí týdenní rezidenční pobyt výstupem pro veřejnost. Ten proběhne v prostorách Divadla Drak a budovy Labyrintu v sobotu 17. 3. od 18.00, vstup je volný a všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Mezinárodní setkáni studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum je realizováno s podporou Národního plánu obnovy – Rozvoj kompetencí pracovníků KKS: projekty mezinárodní umělecké a odborné spolupráce v ČR, Královéhradeckého kraje, Města Hradec Králové, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury.
Sdílejte
Check icon Error icon