Tyto kurzy budou v dalším roce otevřeny nejen řemeslníkům, ale i výkonným památkovým úředníkům v obcích a dalším skupinám, například církevním technikům a vlastníkům památek. Stanou se součástí širší vzdělávací koncepce Národního památkového ústavu, která bude postupně uváděna do života v letech 2017 až 2020.
Vyučované techniky a postupy jsou garantovány Národním památkovým ústavem jako vhodné a správné při opravě památek v historickém prostředí. NPÚ nabízí tyto kurzy mimo jiné i proto, aby vznikla profesní skupina řemeslníků-specialistů pro památkovou obnovu na pomezí mezi licencovanou restaurátorskou činností a běžným řemeslem. Tyto profesní kvalifikace by v budoucnu mohly být uznány v národní soustavě kvalifikací, platné v celém prostoru Evropské unie.
Pro absolventy kursu je velice důležité navázání vzájemných kontaktů i kontaktů s odbornými pracovníky památkové péče. Dříve izolované světy investorů, památkářů a řemeslníků se tím navzájem otevírají v přínosném dialogu. Spolupráce řemeslníků s památkáři nastartovaná a podpořená osobními kontakty má společný cíl: uchování památkového fondu pro budoucí generace.
Řemeslníci letos absolvovali vzdělávací kurs v těchto oborech:
- obecný základ památkové péče, příprava a realizace památkové obnovy
- zedník specialista pro památkovou obnovu
- štukatér specialista pro památkovou obnovu
- malíř specialista pro památkovou obnovu
- kovář specialista pro památkovou obnovu
- pokrývač klempíř specialista pro památkovou obnovu
- tesař specialista pro památkovou obnovu
- truhlář specialista pro památkovou obnovu
V následujícím ročníku budou otevřeny kurzy pro specialisty v oboru podlahářství a kamenictví. Další řemeslné dovednosti budou nadále nabízeny formou dílen přístupných všem účastníkům kurzu tak, aby měli možnost „osahat si“ každé z výše uvedených řemesel.