Navigace

Kulturní centrum čekají změny

11. 7. 2017
ika

PARDUBICE: Radní města odsouhlasili cestu, která by měla vést krozpracování variant nového organizačního uspořádání kultury pod městem a kukončení činnosti Kulturního centra (KC) Pardubice ve stávající podobě. Vede je ktomu dlouhodobá nestabilita v organizaci pod vedením několika ředitelů vposledních letech.

Problémy jsou především v oblasti vedení účetnictví, absenci nastavení řídících procesů, personální fluktuaci, ale i v nastavení vnitřních kontrolních procesů. Rada města navíc neschválila účetní závěrku organizace za rok 2016.

Podle závěrů externího subjektu Institutu projektového řízení pod vedením Michaela Skalického se při absenci špičkového manažera současné řízení a struktura organizace jeví jako neefektivní, obtížně říditelná a kontrolovatelná (vnitřní i vnější kontrolní systém). A to zejména od roku 2012, kdy se k tehdejší struktuře Kulturního centra Pardubice přiřadily další složky a kulturní centrum se stalo nesourodou organizací složenou ze středisek s různorodým a širokým zaměřením. Ani v posledním výběrovém řízení za účasti odborníků a zástupců příslušných komisí rady města, jehož součástí bylo provedení manažerské psychodiagnostiky, se navíc nepodařilo najít nového ředitele. „Po dlouhé a podrobné diskuzi jsme se rozhodli pro zásadní změny a restrukturalizaci činností spadajících pod kulturní centrum do nové formy. Nebudeme z pozice zřizovatele přešlapovat na místě už i s ohledem na zaměstnance této organizace a čekat na nějakého spásného supermanažera, zvláště pak v situaci, kdy jsme jako rada města neschválili účetní závěrku za rok 2016 po bývalém vedení organizace, neboť účetnictví z daného roku neposkytuje věrný a poctivý obraz,“ sdělil náměstek primátora Jakub Rychtecký zodpovědný mimo jiné také za kulturu s tím, že závěrečnou zprávu z externě zadaného auditu u společnosti AV AUDITING, s.r.o. obdrží Kulturní centrum Pardubice v průběhu tohoto týdne.

Definitivní rozhodnutí padne v září

V tuto chvíli mají radní připraveny dvě varianty řešení v podobě záměru k řešení jednotlivých středisek Kulturního centra Pardubice, aby mohl nový model začít fungovat k prvnímu lednu příštího roku. „Zdůrazňuji, že v kulturním centru jsou střediska, ale i personál, který funguje velmi dobře. Chci ujistit, že zavedením nového modelu řízení bude zajištěno pokračování stávajících služeb pro občany města v oblasti kultury, vzdělávání, cestovního ruchu a informačních služeb. Chceme však dosáhnout efektivnějšího a průhlednějšího hospodaření spolu s posílením kontrolní role města jako vlastníka,“ řekl náměstek Jakub Rychtecký. V případě, že tento záměr podpoří i zastupitelé města, tak odbor školství, kultury a sportu magistrátu ve spolupráci s dalšími dotčenými odbory rozpracuje detailně obě varianty. „V září od nás zastupitelé dostanou kompletní materiál, který bude detailně rozpracován a debatován s odborníky z pohledu ekonomických, personálních a organizačních záležitostí,“ doplnila Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu. Podle Andrey Pavlíkové, která je v současnosti pověřena řízením Kulturního centra Pardubice, přípravy na všechny akce v letošním roce, včetně Sportovního parku Pardubice nebo podzimní části městských slavností probíhají dle harmonogramu.

Kulturní centrum Pardubice je příspěvkovou organizací města s ročním provozním příspěvkem města přes 18 milionů korun. Do organizační struktury KC patří KD Dubina, KD Hronovická, Europe Direct, Turistické a informační centrum, Divadlo 29, Galerie města Pardubice, Zelená brána, galerie Mázhaus, oddělení cestovního ruchu (do konce června) a produkce větších a menších akcí.    

ZDROJ

Sdílejte
Check icon Error icon