Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
JIČÍN: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra? Nedojde ke krácení finančních prostředků na tradiční akce, jako je rodinný festival, který se koná pravidelně vzáří vpohádkovém městě Jičíně? Zeptali jsme se Jana Košíčka, předsedy správní rady Nadačního fondu Jičín – město pohádky.
V loňském roce se festival chystal oslavit jubilejní třicátiny ve velkém stylu. Situace kolem šíření pandemie tomu ale nepřála, a tak se původně plánovaná programová dramaturgie přesouvá na letošní září. Jak probíhají přípravy festivalu v této nejisté době?
Samozřejmě doufáme, že festival proběhne, a ač to nikde není vidět ani slyšet, tak se přípravám letošní Pohádky již od minulého roku věnuje především čtyřčlenná dramaturgická rada, která plánuje menší i větší programové varianty (dílny, divadla, koncerty…), prostě vše, co se festivalu týká. Složitější to je pro nás v tom, že jsme museli propustit zaměstnance a všichni tuto práci dělají dobrovolně ve svém volném čase.
Opravdu se chystáte uvést celý původně plánovaný program? 30. ročník měl být věnován tématu Voda voděnka. Proč?
Téma Voda voděnka bylo vybráno s ohledem na ekologicko-osvětový potenciál. Po několika letech sucha jsme vodu vnímali jako důležité téma a plánovali hravou formou přiblížit koloběh vody v přírodě a upozornit na problematiku znečištění a plýtvání vodou. Letošní téma bude nakonec spíše takové „dvojtéma“, k vodě jsme přidali ještě oslavu… bude to něco jako: Slavíme 30 let aneb čas plyne jako voda.
Rádi bychom celý program uvedli tak, jak byl naplánovaný. Věnovali jsme mu spoustu času a těšili se na něj, ale už teď je jasné, že s původně plánovaným rozsahem počítat nemůžeme. Potřebujeme festival více přizpůsobit předpokládaným omezením, domníváme se, že akce podobného typu budou i letos omezeny co do počtu diváků (jen pro informaci, během pohádkového týdne do Jičína v minulosti dorazilo až 60 000 lidí). Počítáme tak s komornější variantou. Navíc některé programové části nám vyloženě vypadly. Jako příklad uvedu vystoupení žáků základních, středních a uměleckých škol. Za současné situace nic nenacvičí. V neposlední řadě jsou samozřejmě velkou otázkou finance, nemáme jich moc, musíme zatím plánovat jen to, na co máme.
Koronavirová krize loni zasáhla festival i finančně, přišli jste o část peněz od sponzorů, vypsali veřejnou sbírku… Nebudete letos opět kráceni na financích kvůli daňovému balíčku a snížení městských rozpočtů?
Výpadek sponzorů jsme pocítili citelně. Máme štěstí, že naším partnerem a spolupořadatelem je město Jičín, které nám ponechalo obvyklý příspěvek v plné výši, a dokonce nám i vypomohlo s hrazením části provozních nákladů. Letos by to mělo být také tak.
Otázka ale je, jak to bude například s krajskými, a jinými dotacemi. Proslýchá se, že tam krácení proběhne, to teprve uvidíme.
Dosáhli jste na podporu z programů vypsaných ministerstvem kultury a ministerstvem průmyslu a obchodu?
Ne, nedosáhli. Tak nějak jsme propadli všemi těmi programy.
Jaký program se podařilo náhradou loni uskutečnit?
No, chtěli jsme připravit alespoň malý festiválek pro místní, ale hrozilo, že by i tak přijelo mnohem více diváků, než bychom byli schopni zvládnout. Po zpřísnění tehdejších opatření byla zrealizována jen malá připomínka festivalu v podobě „Pohádkové herny“ na Valdštejnově náměstí, kde jsme pro děti nachystali pískoviště, kostky, houpačky….
Co z programu by mělo být tahákem letošního ročníku?
Letos záměrně ten tahák nemáme. Jak jsem již zmínil, festival plánujeme komorněji s větším důrazem na děti a na hru, tak trochu se vracíme ke kořenům z prvních ročníků. Koronavirus mění celou společnost, změna se tak určitě projeví i v podobě našeho pohádkového festivalu.
Vizitka
Jan Košíček – rodilý Jičíňák, otec tří dětí, nadšenec horské turistiky, grafik, dlouholetý člen pohádkového týmu a předseda správní rady Nadačního fondu Jičín – město pohádky.