Navigace

Kultura oživuje břehy pohraničního jezera v Německu

7. 8. 2019
Milan Turek

NĚMECKO: Koupání vzatopeném dole nedaleko našich hranic u Zhořelce láká stále více Čechů. Průzračná voda, od letošního roku více možností občerstvení, více atrakcí. Třikrát do roka se tady konají týdny plné kulturních představení. Autem kdosažení zLiberce za hodinu, na kole od vlaku zČernous za hodinu i pro amatérské cyklisty. Podle sdělení obsluhy zobčerstvení zůstávají i Češi až do večerních hodin.

Zatímco na mnoha vodních plochách severních Čech se zelenají sinice nebo břehy jsou zaplněny davy koupání chtivých lidí, na Berzdorfu, jezeře pomalu čtyřikrát větší než Máchovo jezero panuje pohoda.

K jezeru se dá dojet přes Frýdlant nebo od Hrádku nad Nisou přes Žitavu. Na kole bezpečně po cyklostezce třeba i od Žitavy. Parkovat se dá na několika místech zdarma. U vodního zámku a rozestavěného hotelu nebo u Hagenwerdy jsou zatím bezplatná. Okolo jezera vedou dvě cyklostezky, třetí je mezinárodní Odra-Nisa a vede podél řeky po pravé straně hlavní komunikace do Zhořelce. Návštěvníky překvapí již při příjezdu možnost návštěvy muzea – bagru, infocentrum na nádraží informuje o kulturních pořadech od Velikonoc až do konce října. 

K organizátorům s nejstarším stánkem s občerstvením patří manželé Martina a Bernd Ottovi na východní straně jezera v místě zrušené obce Deutsch Ossig. Jezero Berzdorf bylo otevřeno po dokončení úprav břehů a zatopení vodou v roce 2011. Byli prvními, kdo začal prodávat uzeniny, nápoje a zmrzlinu. Bernd Otto vzpomíná na tu dobu rád: „Stánek vedla zpočátku manželka a já byl ještě zaměstnán, tehdy na jezero přijížděli většinou jen místní Němci a Poláci. Náš přítel z Čech napsal několik článků a zakoupili jsme vizitky pro Wandrbuch, což přispělo ke zvýšené návštěv lidí z Čech. Dnes náš stánek navštěvuje více Čechů než Němců. Čechům prodáváme za koruny, cenu přepočteme podle kurzu a nemáme s tím problémy. „

Bernd Otto dodává: „Pořádáme I taneční večery, koncerty a dokonce jsme měli i mši svatou. Dnes program koordinujeme s ostatními stánky jak při jarním zahájení sezóny a letním týdnu na konci července a začátku srpna s ostatními podnikateli u jezera.“

Po celý rok se mohou návštěvníci jezera také seznamovat s historií těžby uhlí, která zde začínala počátkem devatenáctého století a v nedalekém Hirschfelde byla velká elektrárna, dnes muzeum elektrických spotřebičů. Naučná stezka vede kolem jezera a zajímavé je muzeum v bagru u osady Hagenwerda.

Podél hlavní komunikace ze Žittavy do Zhořelce se nachází řada zajímavých míst. Vesnice podstávkových domů Dietelsdorf s museem nebo klášter Marienthal a další.

Sdílejte
Check icon Error icon