Navigace

Kultura i pro neslyšící – projekt pro rok 2010

9. 10. 2009
Pro Kulturu

PLZEŇ: Neslyšící nemají velkou možnost kulturního vyžití, většina akcí jako například festivaly, divadelní představení, literární setkání apod. nejsou tlumočeny do znakového jazyka  Pokud je navštíví, nemají  pro ně žádný efekt. Nerozumí většině mluveného slova a nemůžou se ani aktivně zapojit. Projekt Znaková kultura, který realizuje Plzeňská unie neslyšících (PUN), vychází z toho, že většina neslyšících má problémy s psaným textem, kterému často nerozumí a má problémy s jeho pochopením.

Unie chce neslyšící aktivně zapojit do kulturního života. Navazuje přitom na podařený loňský projekt „Plzeň mluví i rukama“  a připravuje v nové kavárně a kulturním centru s neslyšící obsluhou rozsáhlou literární osvětu s cílem rozvinout  kulturní inteligenci všech neslyšících lidí použitím jejich formy dorozumívání.

Počítá se např. s autorským čtením a s autogramiádami současných známých a čtivých autorů za účasti tlumočníka do znakového jazyka. Znakované čtení se natočí  na video a v kavárně bude k dispozici i těm neslyšícím, kteří se autorského čtení nezúčastnili.

Snahou PUN je vytvořit kvalitní a rozsáhlou databanku současných literárních děl, která bude přístupná sluchově postižené veřejnosti.

Hluchota není vidět a neslyšící se neustále setkávají s velkými problémy. Proto je jedním z dalších cílů projektu seznámit slyšící veřejnost se sluchovým postižením jako takovým a s problémy, které toto postižení obnáší.

Autoři projektu chtějí také informovat slyšící o nemožnosti kulturního vyžití neslyšících lidí. Pokud se tento projekt osvědčí, chtěli by v něm pokračovat i v dalších letech.


Pierot Café kavárna s neslyšící obsluhou byla slavnostně otevřena 30. září 2009 na adrese:

Palackého náměstí 3 v Plzni.Má statut chráněné dílny a zaměstnané jsou zde  čtyři servírky, které věří, že jejich provozovna obstojí v silné konkurenci plzeňských kaváren.

Více na: www.pierotcafe.cz

 

Sdílejte
Check icon Error icon