Navigace

Kterou knihu měli nejraději prarodiče jako děti?

16. 4. 2019
Marcela Stehlíková

OSTRAVA:Zajímá vás, co četli vaši prarodiče? Která knížka byla ta nejoblíbenější? Přijďte do Moravskoslezské vědecké knihovny vOstravě, kde je až do konce dubna kvidění výstava Knihy našich prarodičů.

30. 4. 2019

Vznikla jako výstup projektu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Zde probíhala v průběhu roku 2018 na toto téma rozsáhlá anketa mezi čtenáři a veřejností. Výsledkem bylo pořadí oblíbenosti dětských titulů, které byly poprvé vydány v letech 1918 až 1938. Můžeme prozradit, že na prvním místě se umístilo Povídání o pejskovi a kočičce a těsně za ním Dášeňka, čili život štěněte.
Na výstavě se dále dozvíte, jak se umístily tituly jako např. Ferda Mravenec, Hoši od Bobří řeky, Klapzubova jedenáctka nebo Gabra a Málinka. Také získáte informace o dětských časopisech, ilustracích, poezii, pohádkách, próze či folkloru, ze kterého čerpali náměty především pohádkáři.

Celá generace výrazných prvorepublikových osobností se podílela na rozvoji literárních žánrů v dětské literatuře – od autorských pohádek až po komiks, např. Eduard Bass, Karel Čapek, Karel Poláček, Ondřej Sekora a mnozí další. Z našeho regionu je na výstavě zmíněn např. Karel Handzel, který napsal řadu bajek o důlních skřítcích. Zároveň byl jedním ze sběratelů hornického folkloru.

Přijďte se přesvědčit do vědecké knihovny, jaká byla nabídka dětské literatury za první republiky a jaké byly literární vzory vašich prarodičů. Máte čas již jen do konce dubna.

Sdílejte
Check icon Error icon