Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ČR: Další část divácky oblíbeného dokumentárního cyklu Umění v kině zamíří v listopadu na sever. Podzimní porci filmů ze světa výtvarného umění zahájí portrét norského expresionisty Edvarda Muncha, autora, který se ve svých dílech celý život snažil vypořádat s přízraky své osobní přítomnosti i minulosti. Sám přitom dal světu Výkřik, ikonický obraz zachycující ztrápenou duši moderního člověka. Snímek Munch – láska, duchové a upíří ženy uvede do kin distribuční společnost Aerofilms od 7. listopadu.
Akce probíhá 7. 11. 2022
Za snímkem Munch – láska, duchové a upíří ženy stojí Michele Mally, zkušený dokumentarista a režisér četných televizních pořadů o kultuře. Dlouholetí příznivci cyklu Umění v kině poznají jeho autorský rukopis z titulů, které Aerofilms uvádělo do kin v uplynulých letech – jako například Klimt & Schiele – Erós a Psyché z roku 2018, o dva roky mladší Ermitáž – síla umění nebo Benátky – nekonečně avantgardní, které měly českou premiéru letos na jaře. Mallyho dokument ovšem není jen obyčejnou poctou umělce s neobyčejným šarmem, skutečného génia severu, nýbrž i výpravou po Munchově Norsku, nad jehož metropolí se od října 2021 tyčí monumentální mrakodrap s muzeem. Divákům na společné cestě dělá průvodkyni norská herečka Ingrid Bolsø Berdal, známá například ze seriálu Westworld.
Trailer k filmu Munch – láska, duchové a upíří ženy ke zhlédnutí zde.
Příběh Edvarda Muncha měl od svého počátku všechny správné kvality gotického románu. Jeho matka zemřela na Vánoce, když chlapci bylo pouhých pět let. Otec zůstal na výchovu pěti dětí sám – tehdy propadl depresím a obsesi luteránstvím. Doma předčítal texty o zločinu a nejtvrdším trestu od Poa a Dostojevského a děti varoval před věčným zatracením. Bylo to, jako by rodina byla prokletá – pronásledována nekončící sérií tragédií a nemocí, které se stejnou pravidelností postihovaly mysl i fyzické zdraví.
Sue Prideaux, autorka Munchovy biografie, uvádí, že osmdesát let svého života strávil bloumáním mezi psychickými problémy, alkoholismem a izolací před světem. Byly to roky, které připomínaly ty nejmrazivější z norských bájných vyprávění.
Jako autor byl ovšem neskonale plodný: zaplnil stohy sešitů svými myšlenkami a náčrty, sbírka jeho maleb a výtisků čítala stovky kusů. Inspirovala ho díla Henrika Ibsena a Augusta Strindberga, rozvoj fotografické a filmové technologie, věčný rozpor mezi touhou a trápením v jeho vztahu k ženám, charakteristické barvy severské oblohy i mrtvolné tváře buržoazie, která denně korzovala po širokém bulváru tehdejší Christiánie. „Nemaluji, co vidím, ale co jsem viděl,“ říkával Munch s odkazem na to, že se v jeho obrazech opakovaly postavy i celé výjevy. Získávaly tak schopnost překlenout čas i prostor a nabídnout spojení s nadpřirozenem.
Platilo také, že co Munch prodal, to si také namaloval znovu a ponechal. Díky této praxi dnes existují čtyři verze jeho ikonického pastelu s názvem Výkřik – dvě patří Munchově muzeu v Oslu, ta nejvýznamnější je vystavena v norské Národní galerii.
Jediná z nich je držena v soukromém vlastnictví. Vznikla v roce 1895, dva roky po svém originálu, a jako jedinou ji doprovází autorův rukopis na rámu obrazu: „Šel jsem po cestě se dvěma přáteli – začalo zapadat slunce – obloha náhle krvavě zrudla – zastavil jsem se, opřel jsem se o plot, k smrti unaven – obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve. Moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí – a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik.“
Munch – láska, duchové a upíří ženy • režie: Michele Mally • IT • 2022 • 93 minut • výtvarné umění
Filmem provází: Ingrid Bolsø Berdal
Na světě není malíře, který by byl tak slavný a současně tak málo známý jako Edvard Munch. Jestliže se jeho expresionistický Výkřik stal ikonickým symbolem naší soudobé úzkosti, zbytek jeho tvorby se utopil v propadlišti času – fyzikální veličině, která Muncha v jeho experimentální tvorbě tolik fascinovala. Nyní však v Oslu, kterému se kdysi říkalo Kristiania, nastává zlom v našem poznání tohoto fascinujícího umělce: nové Munchovo muzeum, otevřené v říjnu 2021. Velkolepý mrakodrap na fjordu norského hlavního města je navržený tak, aby obsáhl obrovské dědictví, které umělec svému městu zanechal: 28 000 uměleckých děl včetně obrazů, grafik, kreseb, zápisníků, skic, fotografií i jeho experimentů s filmem. Toto mimořádné dědictví nám skýtá výjimečný vhled do mysli, vášní a umělecké tvorby tohoto génia ze severu.
Dokumentární snímek Munch – láska, duchové a upíří ženy vrhá nové světlo na Edvarda Muncha, hluboce tajemného, fascinujícího muže, průkopníka a mistra pro všechny, kteří přišli po něm. Současně je vizuální výpravou po Norsku a cestou po stopách kořenů Munchovy umělecké identity. Přibližuje divákům muže, který se při svém studiu lidské duše pokusil přeložit emoce a svou představu času na papír a plátno. „Nemaluji to, co vidím, ale to, co jsem viděl.“