„Již před prázdninami jsme navázali spolupráci s fotografem a lektorem Kamilem Vargou. Ten je jedním z generace fotografů, označované jako Slovenská nová vlna, kteří se začátkem 80. let potkali na FAMU v Praze a výrazně ovlivnili fotografické dění u nás. Ve své tvorbě se pan Varga zabývá především inscenovanou fotografií a technikou luminografie. V letošním roce jsme společně připravili kurz práce v editoru Zoner Photo Studio X a workshop Akt v exteriéru,“ zve do CUA lektorka oborů foto a výtvarno Zuzana Capoušková.
Ta plánuje v CUA rozvíjet současné trendy ve fotografii i oblíbené analogové historické techniky. Atraktivní odborný program pro fotografy tradičně nabízí Hradecká fotografická konzervatoř, kterou i tentokrát povedou profesionální fotografové a pedagogové – Jaroslav Prokop a Adam Kencki.
CUA je pořadatelem několika filmových přehlídek a festivalů. Mezi ně patří např. studentská filmová přehlídka STUDOKO, filmařský maraton 10 hours film nebo festival audiovizuální tvorby a vzdělávání Cinema Open. Filmařské dovednosti mohou začínající i pokročilí tvůrci rozvíjet na workshopech práce s filmovou technikou a střihačským softwarem. V letošním roce ale CUA vyhradila velký prostor také workshopům dramaturgie. Tuto důležitou, ale často opomíjenou profesi představí kurzistům Jana Strýčková ve workshopu Dramaturgie – nenahraditelná součást tvůrčího procesu. Věnovat se jí bude také Michal Špirko. Ten připravil hned tři na sebe navazující workshopy na téma Dramaturgie střihové skladby.
„Z výtvarných oborů již tradičně – a pro velký ohlas – otevíráme kurzy Kresba a malba pro začátečníky a Kresba a malba pro pokročilé s lektorkou Veronikou Bednářovou. Prostor dostane také další oblíbený kurz: Abstraktní malba pro začátečníky i pokročilé s lektorkou Ivou Tušlovou. Čerstvou novinkou je Kurz ruční knižní vazby. V průběhu roku navíc plánujeme i mnoho dalšího,“ shrnuje nabídku výtvarného oboru Capoušková.
V nabídce CUA ani letos nechybí vzdělávání ve scénických oborech. Těmi ale není myšleno pouze divadlo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mimo už zmíněného jevištního svícení se chystají i dva semináře zaměřené speciálně na PR a marketing scénických oborů na sociálních sítích. V prosinci zase pořádá CUA zejména pro principály divadelních spolků seminář Základy divadelní produkce, který povede zkušená producentka Bára Kunstovná.
„Vedle uměleckých oborů je naší doménou i kreativní učení Ve dnech 19. a 20. října proběhne praktická dílna Scénické čtení a listovaní v knížkách – tvůrčí motivace žáka ke čtenářství s lektorkou Emou Zámečníkovou. Pro umělce a kreativce, kteří se chtějí věnovat kreativnímu učení a lektorské práci, otevíráme 2. ročník Hradecké lektorské konzervatoře,“ přibližuje témata tohoto poměrně nového oboru ředitelka CUA Martina Erbsová.
Kompletní nabídku vzdělávacích programů mohou zájemci najít na https://www.cuahk.cz/podzimni-zimni-kurzy-od-cua-co-nas-ceka/