Pf 2023
Je to jen pár týdnů, co na Seznam UNESCO byla připsána – jako další statek…
ČR: Umělecké vzdělávání představuje širokou oblast. Zahrnuje jak formální vzdělávání ve školských institucích, tak neformální platformu, kterou realizují nejen kulturní instituce a zařízení, ale také nevládní neziskové organizace a vneposlední řadě soukromé subjekty. Umělecky se vzdělávat je možné už od útlého dětství vmateřské školce (viz tentočlánek), a naše oficiální vzdělávací soustava nezapomíná ani na dospěláky a seniory.
Na téma Umělecké školství se vedou různé debaty a konají se diskusní fóra a konference. Mezi diskusní náměty patří zpravidla to, zda možnost umělecky se vzdělávat mají všichni, kteří o to stojí. Řeší se, jak včas podchytit talenty, nebo zda je umělecké školství v ČR dostatečně podporováno. Na druhou stranu, samotní studenti a absolventi řeší, jaké mají profesní uplatnění, a jestli jim tato profesní orientace skýtá šanci na slušné živobytí. Ovšem, ať už se děti věnují uměleckým aktivitám s ambicí na pozdější profesionální kariéru nebo jen tak pro radost, je to v každém případě dobře.
Místní kultura mediálně podporuje 5. ročník celorepublikové akce, kterou organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS): Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby a budeme se snažit přinést vám co nejvíce informací o celostátním happeningu „ZUŠ Open 2017“.
Umělecké vzdělávání je velmi rozmanité téma, a nejspíš se nám během jednoho roku nepodaří podchytit byť jen to nejzajímavější, co v této oblasti nejen naše školství nabízí. Ale jako vždy trochu spoléháme na Vás, naše čtenáře, a Vaše tipy.