Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ZLÍN: Krajská knihovna ve středu 16. března zahájila festival autorských čtení a besed se spisovateli Literární jaro Zlín 2022, které potrvá do 29. dubna. Autoři, které festival letos uvede, mají do jednoho společnou vazbu na Zlín, ať už se zde narodili, ve Zlíně působí nebo o něm píší. „Letošním ročníkem, který nese podtitul Na krásné modré Dřevnici, se připojujemek oslavám 700. výročí první písemné zmínky o Zlínu a současně vzdáváme hold zlínskému spisovateli a zakladateli festivalu, letošnímu jubilantu, Antonínu Bajajovi,“ uvedl ředitel knihovny Jan Kaňka.
Akce probíhá 16. 3. 2022 do 29. 4. 2022
Festival zahájil 16. 3. v krajské knihovně spisovatel, právník a milovník slováckých tradic a obyčejů Josef Holcman, který za doprovodu Mužáků ze Zlína uvedl svou nejnovější knihu Třetí cesta. Překvapením večera byla video-zdravice od zlínského rodáka, světově proslulého dramatika, režiséra a scenáristy Toma Stopparda, který zavzpomínal na své kořeny v rodném městě a popřál festivalu zdar. Na závěr večera se na platformě 14|15 Baťova Institutu rozehrál videomapping na vyjádření solidarity s Ukrajinou. Za jeho vytvoření patří vřelý dík studentům z ateliéru Digitálního designu Fakulty multimediálních komunikací UTB.
Rovněž světově proslulým hostem festivalu bude básník, prozaik, překladatel, sochař, malíř a grafik Karel Zlín, vlastním jménem Machálek. Pseudonym Zlín si zvolil jako výraz osobní revolty proti přejmenování rodného města na Gottwaldov. „Moje první texty, které jsem tehdy jako sedmnáctiletý kluk zasílal do Hosta do domu, jsem začal podepisovat Karel Zlín. Vůbec jsem nevěřil, že se původní název města ještě někdy vrátí a bolelo mě, že by měl zaniknout.“ Své básně publikoval časopisecky od poloviny 60. let. V roce 1976 emigroval do Paříže, o pět let později získal francouzské občanství. V 90. letech realizoval státní zakázku pro park prezidentského zámku Rambouillet ve Francii. Věnuje se i překládání beletrie z francouzštiny a italštiny. V Česku vydal básnické sbírky Hledán (1969), Poesie (1996), V kraji oxymoronu (2003) a výbor Nedaleko pyramid (Protis 2008). Jako básník tíhnul od počátku k metafyzické poezii. Celou autorovu tvorbu prostupuje fenomén odcházení, ztrácení a existenciální ztráty. Zlínskému publiku se představí v úterý 22. 3. v 17 hodin v Galerii Václava Chada na Zlínském zámku za harfového hudebního doprovodu Amelie Tokarské, členky Filharmonie Bohuslava Martinů.
Třetí festivalový podvečer – 23. 3. od 17 hodin bude patřit autorům (nejen) Zlínské literární tržnice. Terasu číslo 5 uvedou a ze své tvorby budou číst Milan Libiger, Vladimír Cetkovský, Jiří Pejla a Vít Kolmačka. Za pozornost jistě stojí také hudební doprovod, o který se tentokrát postará progresivně znějící folkové trio Žamboši. V rámci pořadu bude vyhlášena u příležitosti Března měsíce čtenářů Nejvěrnější čtenářka, kterou se stala paní Nina Richterová s počtem 427 výpůjček za rok 2021.
Březnovou část festivalu zakončí 30. 3. v 17 hodin v krajské knihovně pedagog, hudebník a výtvarník Miroslav Černý, autor publikace Pod zlínským rynkem. Návštěvníci se mohou těšit na hudebně-poetický pořad; vypravování o minulosti předbaťovského Zlína od pravěku až po poslední zlínskou šlechtu. Autorské čtení doplní vlastní hudební produkce s přáteli.
Černý působil jako lektor Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Nadace Jana Pivečky ve Slavičíně. V současnosti vyučuje výtvarnou výchovu na Gymnáziu – Lesní čtvrti ve Zlíně. Je autorem několika odborných i autorských výstav a popularizačních publikací, které i sám ilustroval. Před revolucí se pohyboval v prostředí undergroundu zlínské a brněnské hudební scény, je autorem několika divadelních a filmových hudeb. V této oblasti spolupracuje např. s J. A. Pitínským, Petrem Niklem nebo Františkem Skálou. V roce 1999 spoluzaložil občanské sdružení na ochranu krajiny Provodova. Zabývá se rovněž organologií, provozem a stavbou historických i alternativních hudebních nástrojů, je popularizátorem archeologie.
Nabitý program bude mít festival i v dubnu. 5. 4. o 17 hodin v knihovně na Jižních Svazích nás přesvědčí spisovatel Benjamin Kuras o tom, že Zlín z duše nevyprchá. „Ve Zlíně jsem strávil jen svoje první tři roky, ale ducha Zlína baťovské rodiny si nesu celý život jako měřítko tvořivosti, pracovitosti a svobody vyrovnávané odpovědností,“ uvádí Kuras. Ty mu pomohly se ve svých oborech (rozhlas, divadlo, žurnalistika) prosadit i v londýnské emigraci, kde od roku 1968 řadu let pracoval v české redakci BBC a napsal přes tucet anglických her inscenovaných v 5 zemích. Od roku 1990 přiživuje českou žurnalistiku a publicistiku tématy často kontroverzními, ale vždy okořeněnými humorem. Vydal přes 40 knih a více než 3000 článků archivovaných na Neviditelném psu.
Legendu o Svedrupovi a Zlínský dekameron představí 20. 4. v 17 hodin v krajské knihovně malíř, básník, prozaik a sochař Jaroslav Kovanda, nositel Ceny města Zlína. „Někteří o mně tvrdili, že jsem básník s bítnickými kořeny na Slovácku, ale já se spíš cítím jako Zlíňák a plebejec. A čím jsem starší, tím víc Letná – Baťa – Zlín jako by ze mne vyplouvaly na povrch. V básních, prózách, a protože jsem i výtvarník, tak i v obrazech.“ Atmosféru večer podtrhne hudební doprovod harmonikáře Šímy.
Předposlední pořad festivalu 27. 4. od 17.00 hodin bude patřit poezii. Básník a člen Řádu menších bratří, františkánů, Marek Jan Vilímek bude číst na střešní terase budovy 14 ze svých dosud vydaných sbírek i novější tvorby. Pořadem provede Milan Ohnisko a Pavel Petr za doprovodu Kubíkovy kapely. Vilímek k názvu pořadu „Mne proto polituj, že stále ještě váhám, na samé hranici své touhy nesmírné“ dodává: „Jako by v samém středu života tkvěl jistý rozpor. Čím více se k němu blížíme, stává se ryzejší – až k nepřežití. Důsledkem bouří je velký klid. Ano i ne“.
A Literární jaro Zlín 2022 uzavře 29. 4. Zlínský literární řetěz. V kavárně v budově krajské knihovny představí ukázky z děl zlínských autorů Marie Vojtěchová Vančurová, Gustav Řezníček, Nikola Hauerlandová, Jan Kaňka, Zuzana Fišerová a další osobnosti. Pořad doprovodí houslové duo: koncertní mistr Filharmonie Bohuslava Martinů Pavel Mikeska a Alena Strojilová.
Záštitu nad festivalem převzali Jiří Dědeček, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu, dále paní Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje a Pavel Stojar, náměstek primátora statutárního města Zlína.
Partnery festivalu jsou 14|15 BAŤŮV INSTITUT, Zlínský kraj, Statutární město Zlín Filharmonie Bohuslava Martinů, nakladatelství HOST, Větrné mlýny, Odeon a firma ORIS Plus.
Více na www.literarnijaro.cz.