Kraj Vysočina podpoří milionem korun archeologický průzkum zaniklého středověkého sídliště, které bylo náhodou odkryto nedaleko Černova na Pelhřimovsku. Mimořádně významné nálezy hornického a zpracovatelského sídliště z období středověké kolonizace Českomoravské vrchoviny budou po zmapování a zdokumentování prezentovány veřejnosti formou výstavy v Muzeu Vysočiny a počítá se také s vydáním publikace.
Zaniklý středověký areál odkryl na Pelhřimovsku zcela náhodou při stavebních činnostech majitel pozemku začátkem června.
„Z posudku odborníků vyplývá, že na místě samém byly zjištěny zachované archeologické objekty s movitými archeologickými nálezy – ohniště s uhlíky, komponenty keramiky 13. století, hutnické strusky a dokonce výlitek vyhutněného olova. O nejstarší hornické činnosti svědčí i ústí středověké štoly, nyní zavodněné a bohužel porušené stavební technikou, dále pece a výhně s komponentami metalurgické činnosti,“ uvedla Olga Čermáková z krajského oboru kultury a památkové péče.
Vedle známé a archeologicky zkoumané podobné lokality v Jihlavě – Starých Horách jde o dosud jediný a vzácný archeologický doklad činnosti tohoto druhu. Archeologický průzkum této jedinečné lokality potrvá zhruba dva měsíce. Ve spolupráci s Muzeem Vysočiny provede práce specializovaná společnost. Obdobné areály jsou již mapovány ve starých hornických regionech Evropy – např. Schwarzwald nebo Harz v Německu. Za několik týdnů se tedy rozroste „rodina“ zachráněného kulturního dědictví ČR i Evropy a bude mít označení „…z Vysočiny“.