Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
OSTRAVA, PRAHA: Ostravské centrum nové hudby pořádá dva koncerty u příležitosti 80. narozenin skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Ve světových premiérách zazní devět kompozic od devíti skladatelů, které napsali pro tuto příležitost. První koncert se uskuteční vúterý 26. dubna vGalerii PLATO vOstravě, druhý ve čtvrtek 28. dubna vCentru současného umění DOX+ vPraze.
Akce probíhá 26. 4. 2022 do 28. 4. 2022
Na programech obou koncertů jsou kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Any Sokolović, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály a Anny Heflin, skladatelů z okruhu festivalů pořádaných více než 20 let Ostravským centrem nové hudby. O novou skladbu jsme požádali také Petra Kotíka, zakladatele této organizace.
Koncerty zazní v provedení komorního orchestu Ostravská banda, který Petr Kotík založil v roce 2005 jako rezidenční orchestr Ostravských dní, klavíristy Daana Vandewalleho (Belgie) a houslistky Hany Kotkové (Švýcarsko), kteří s Ostravským centrem nové hudby mnoho let spolupracují a pro festival nastudovali desítky kompozic. Dirigují Bruno Ferrandis a Jiří Rožeň, některé skladby nastuduje i Petr Kotík.
„Je neúnavným organizátorem koncertů, na nichž zaznívá nesmírně zajímavá a hodnotná hudba. Spousta skladeb, které byly díky němu provedeny, by jinak vůbec nezazněly. Pamatuji si například newyorské premiéry Feldmanových koncertů (klavírního, flétnového, houslového) – zazněly v New Yorku poprvé po víc jak 20 letech od svého vzniku, a to jen díky Petru Kotíkovi. Je také zodpovědný za vznik řady nových skladeb, zejména těch orchestrálních, které by jinak skladatelé neměli možnost napsat a už vůbec ne slyšet naživo. Já sám jsem z toho těžil, protože jsem do té doby neměl nikdy příležitost napsat něco pro orchestr; to samé platilo také pro Alvina Luciera,“ říká o Petrovi Kotíkovi legendární americký skladatel a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Christian Wolff.
Mladá americká skladatelka Anna Heflin dodává: „K Ostravským dnům neodmyslitelně patří simultánnost akcí, hudebních hlasů a mnohojazyčnosti a Ostravské dny zase neodmyslitelně patří k Petru Kotíkovi. Patří mu velký dík za všechno, co stvořil, a také za to, že neúnavně podporuje mladé skladatele a skladatelky a bere je jako sobě rovné.“
Petr Kotík (27. 1. 1942), skladatel, dirigent, flétnista. Narodil se v Praze a pochází z umělecké rodiny výtvarníků Pravoslava a Jana Kotíka. Nové experimentální hudbě se věnoval už na Pražské konzervatoři, kde studoval flétnu. S Rudolfem Komorousem založil roku 1961 soubor Musica viva pragensis (MVP), následovalo studium na Vídeňské hudební akademii a návrat do Prahy, kde Petr Kotík založil a vedl soubor QUaX Ensemble, ten byl napojen, stejně jako MVP, na evropskou hudební avantgardu a koncertoval hojně v zahraničí. Roku 1969 vyjel Petr Kotík na základě stipendia do USA, kde od té doby žije a pracuje. V roce 1970 založil Kotík v Buffalu proslulý soubor S.E.M. Ensemble, který je nejdéle fungujícím souborem pro novou hudbu v USA. Roku 1992 se S.E.M. Ensemble už v New Yorku rozšířil na velký orchestr. Mezi nejznámější Kotíkovy skladby patří rozsáhlé vokální kompozice Many Many Women na text Gertrudy Stein a Explorations in the Geometry of Thinking na text R. Buckminstera Fullera. Dále jsou to orchestrální a četná komorní díla a dvě opery.
Mezi významné zakladatelské počiny mimo amerických aktivit a projektů patří založení Ostravského centra nové hudby (OCNH) které od roku 2001 pořádá Ostravské dny (OD), institut a festival nové hudby. Ostravské dny, které se konají co dva roky, jsou jedním z největších letních projektů pro soudobou hudbu na světě. Roku 2005 založil Kotík mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, v roce 2017 ONO – Ostrava New Orchestra – 80členný orchestr mladých evropských hráčů pro soudobou hudbu. V roce 2012 zakládá s Jiřím Nekvasilem festival pro novou operu NODO (Dny nové opery Ostrava). Ten funguje rovněž jako bienále, a to ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským a zahraničními operními scénami. Letošní NODO se uskuteční poslední týden v červnu a na programu je mj. i šestihodinová kompozice Many Many Women Petra Kotíka. Letos v lednu udělila americká Foundation for Contemporary Art Petru Kotíkovi prestižní cenu The John Cage Award.
Kotik@80
Have No Fear / Kotik Is Here
Úterý 26. 4. 19:00 – PLATO, Ostrava
Čtvrtek 28. 4. 19:00 – DOX+, Praha
Hana Kotková (housle)
Daan Vandewalle (klavír)
Daniel Skála (cimbál)
Gabriela Krchňáčková (cimbál)
Ostravská banda
Bruno Ferrandis, Jiří Rožeň, Petr Kotík, dirigenti
Christian Wolff: Small World (2022)
Bernhard Lang: Game 12 (2021)
Petr Cígler: Rattle Snake No. 1 (2022)
Petr Bakla: Two Instances (2016)
Phill Niblock: Petr’s Charm (2021)
Daniel Skála: Petram (2022)
Ana Sokolovic: Holub-Ježek-Kočka (2022)
Anna Heflin: Such and Such is Such and Such (2022)
Petr Kotík: Piano Piano (2022)
Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a Facebooku www.facebook.com/ocnhOva/
Cena vstupenek: 250 Kč (Ostrava) / 300 Kč (Praha – https://goout.net/cs/have-no-fear-kotik-is-here/szwbtdt/)
Pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s ostravskou městskou galerií PLATO a Centrem pro současné umění DOX.
Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji, Veronice a Liborovi Winklerovým a Martinu Vohánkovi.