Korunu nechal zhotovit v roce 1346 ještě za života svého otce Jana následník českého trůnu Karel Lucemburský. Svatováclavská koruna měla od počátku charakter veřejnoprávní. Nebyla osobním majetkem krále, ale patřila celé zemi prostřednictvím jejího nebeského patrona. Mohla být užívána jen při zcela výjimečných příležitostech, zejména při korunovacích, kdy demonstrovala spojení krále a země. Koruna se stala přímo vtělením české státnosti a po staletí udržovala vědomí o svébytnosti Českého království mezi ostatními evropskými státy. Byla též symbolem společným pro všechny země Koruny české, jejichž jednotu ztělesňovala.
Originál je osazen 96 safíry, rubíny, spinely a smaragdy a 20 perlami. Posvátný charakter Svatováclavské koruny umocňovala skutečnost, že se jednalo o korunu relikviářovou. Původně byl totiž do křížku na jejím vrcholu zasazen údajný trn z Kristovy trnové koruny. Český král tak byl symbolicky korunován stejnou korunou jako samotný Kristus.
Repliku koruny zhotovil šperkař Jiří Belda z pozlaceného stříbra, drahé kameny byly nahrazeny vybroušeným sklem, jen perly jsou přírodní, říční. Vlastníkem kopie Svatováclavské koruny je Středočeský kraj, který ji uchovává v galerii v Kutné Hoře.
Informace:
Výstava „Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků“ byla prodloužena do 13. 11. 2016.
Kopie Svatováclavské koruny bude vystavena ve dnech 1. – 6. 11. 2016 (úterý – neděle)
Vlasta TICHÁ
pracovník vztahů k veřejnosti
Zámecké náměstí 14
415 01 TEPLICEtelefon: 412 359 011
mobil: 731 495 326