Akce započne regionálně laděným podvečerem, na nějž srdečně zveme i širokou veřejnost. Na programu je například příspěvek o stavebním vývoji Automatických mlýnů, ale věnovat se budeme i historii dalších vodních mlýnů v Pardubicích a jejich okolí. Zazní i příspěvek o společnosti Josefa Prokopa synové, která dle vlastního projektu stavěla a zařízením vybavovala v té době moderní automatické mlýny.
Během hlavního konferenčního dne zazní příspěvky předních odborníků na danou problematiku. Šárka Janotová ze Státního oblastního archivu v Praze zahájí blok shrnutím historického vývoje vodních mlýnů na našem území. Jejich slovenským příbuzným se bude věnovat Naďa Kirinovičová s Terezou Bartošíkovou z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky a také Martin Petráš z neziskové organizace Vodné mlyny Oblazy. O proměně technologického zařízení vodních mlýnů a jejím vztahu k jejich podobě promluví Radim Urbánek působící v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí. K možnostem popularizace se vyjádří Rudolf Šimek, který je činný v Podbrdském muzeu a je také administrátorem webových stránek vodnimlyny.cz.
Zástupci jednotlivých mlýnů se představí v diskuzním bloku, kde nastane dostatek prostoru pro výměnu zkušeností a názorů na konkrétních příkladech z praxe. Třetí den je určen exkurzím do vybraných lokalit v okolí Pardubic.
Konference se koná pod záštitou Ministerstva kultury a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Pořadatelem je Institut pro památky a kulturu. Program konference a možnost on-line registrace naleznou zájemci na internetových stránkách: konference.propamatky.cz.