Tématem středověkého hornictví se v úzké spolupráci a mezioborovém dialogu zabývají tři němečtí a čtyři čeští projektoví partneři. Realizace tohoto výzkumu je možná díky tříleté finanční podpoře z Programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko.
Hornictví má v Krušných horách osmisetletou tradici a hluboký kulturněidentifikační význam. Na projektu se podílí celkem 45 specialistů z oboru archeologie, historie, muzeologie, geologie, restaurování a dendrochronologie. Centrem výzkumu je saský Zemský úřad pro archeologii v Drážďanech a na české straně Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.
Od zahájení projektu byly na saské straně odhaleny šachty a štoly v hloubce až 28 metrů pod povrchem země. Archeologové pátrají po pozůstatcích činnosti středověkých horníků v nově objevených dolech v Dippoldiswalde u Drážďan a na české straně v okolí Přísečnice nedaleko Klášterce nad Ohří. Doposud se podařilo objevit několik set fragmentů dřevěných hornických nářadí, častečně také i zcela zachované celky.
Ve spolupráci s archeologickým výzkumem v Kutné Hoře a v Jihlavě přináší ArchaeoMontan nové poznatky o středověkém dolování a zpracování stříbra ve Střední Evropě. Nejnovější poznatky budou představeny na mezinárodní konferenci ArchaeoMontan 2013 v Kadani 26.–28. září 2013. Přihlášku na tuto konferenci naleznete v příloze.
Putovní výstava v Jáchymově a Dippoldiswalde
Jedním z hlavních výstupů projektu je putovní výstava s názvem Stříbrná horečka – Volání hor: archeologie středověkého hornictví v Sasku a Čechách prezentující mimo jiné archeologické nálezy z prozkoumávaných oblastí. Výstava bude k vidění příští rok od června v renesanční budově Muzea Královská mincovna v Jáchymově a od 10. října 2014 pak v muzeu v Dippoldiswalde u Drážďan.
Více informací o projektu naleznete na stránkách ARCHAEOMONTAN.