Americký Beethoven z Krásné Lípy v Praze
Ing. MgA. Pavel Farský, autor a protagonista pořadu, v rámci večera zahrál klavírní skladby z…
BOHUMÍN: Kostra uzenáče, sušené tvarůžky či bankovky. To vše už nalezly knihovnice současné knihovny K3 Bohumín ve vrácených knihách. Občasné netradiční nálezy tak oživují jejich dennodenní práci. Pohledy, dopisy, zpracovaná témata studentů, čtenářské průkazy i z jiných knihoven, lékařské zprávy, občanské průkazy, kuchařské recepty a dokonce toaletní papír. To vše jsou netradiční záložky, které knihovnice nalézají ve vrácených knížkách.
Například o kostře uzenáče nalezené v knize se tradovala historka v knihovně už v roce 1974. „Poměrně nedávno nám ale čtenář přinesl k vrácení knihy, které nezvykle smrděly. Po prohlídce jsme v jedné knize nalezli sušený tvarůžek. Buď byl "zapomenutý" od večeře, nebo snad opravdu sloužil jako záložka. To jsme nezjistily. Jisté však bylo, že vrácené knihy smrděly neuvěřitelným způsobem, ani omytí postižené knihy nepomohlo. Nakonec se musela vyřadit,“ popisuje parfémovaný nález Jana Leparová z knihovny K3 Bohumín.
Mezi nejčernější historky bohumínské knihovny rozhodně patří ta z dob před mnoha lety. Čtenář do knihovny přinesl opravdu hodně zaprášené knihy. Knihovnice ho tenkrát napomínaly za velmi špatný stav knih, až se jim čtenář přiznal, že pracuje v krematoriu a že si rád čte při práci… „
Několikrát se také stalo, že se čtenáři ptali, zda jsme nenašli v knihách zapomenuté peníze. Jedna paní dokonce tvrdila, že si knihu založila stokorunou na konkrétní stránce. Bohužel tam ale nebyla, ani na žádné jiné straně, takže paní odešla s prázdnou,“ dodala Jana Leparová.