Co vy osobně nejvíce obdivujete na českých zámcích?
České a moravské zámky poskytují současným návštěvníkům jiný prostor, kulturní kontext, nabízejí možnost cestovat v čase a v neposlední řadě naplnit volný čas nejen v prvoplánově zábavním slova smyslu, ale i s určitým hlubším dopadem. Oslovují všechny generace a spoluvytvářejí povědomí o naší minulosti v rozsahu, který je – alespoň ve srovnání se sousedními zeměmi – nebývalý.
Dokážete si představit život na zámku dnes nebo v minulosti?
Bydlím v činžovním domě na pražských Vinohradech, nikoli na zámku, a tak se mohu jen domýšlet, v čem se odlišuje život na dnešním zámku od života na zámku minulých staletí, ale řekla bych, že úplně ve všem. A nehledě na to, kde a jak bydlím, jedno vím naprosto jistě: v zámku minulých časů bych rozhodně žít nechtěla. Příliš syrové, příliš rozlehlé, příliš veřejné.
Prahu máte ráda a hodně o ní píšete. Kterou její historickou část byste doporučila čtenářům k podzimní procházce?
Podzim je ideální k toulání po pražských parcích, sadech a zahradách. Některé jsou opravdu výjimečné a stojí za pozornost nejen z hlediska estetického, ale i kulturně-historického, jako například Vrtbovská zahrada se sochami Matyáše Bernarda Brauna. Vlídné odpoledne lze příjemně strávit u skleničky nad vinicí v Gröbovce (Havlíčkovy sady), delší procházky nabízí jednoznačně Stromovka alias Královská obora. Jejich historie stojí za pozornost, i když není notoricky známá, ale to ještě neznamená, že není zajímavá.
Letos vám vyšla i kniha Příběhy ze staré židovské Prahy v anglickém jazyce. Která místa vás v této části Prahy zaujala?
Kdysi jsem nějaký čas studovala v bezprostřední blízkosti starého židovského hřbitova – bylo to v dobách, kdy byl přístup na toto monumentální magické pohřebiště volný, člověk procházel mezi náhrobky volně a úplně sám, mohl zde bloumat, jakkoli se mu zachtělo, a trávit tu hodiny a hodiny v odloučení od lidí i civilizace, o turistickém ruchu ani nemluvě. Určitě ve mně tyto vzpomínky zůstaly dodnes.
Knihy často sama doplňujete vlastními fotografiemi. Jaký je váš vztah k fotografii?
Fotografování je můj nejoblíbenější koníček, kterému věnuji hodně času i pozornosti a který hraje v mém životě nemalou, možná dokonce zásadní roli. Jsem vděčná za každou příležitost, kdy mohu tuto svoji zálibu propojit s vlastní prací. A co se týče osobností, jejichž fotografická tvorba ke mně promlouvá, těch je celá řada. V popředí stojí všichni, kteří hledali (a nacházeli) ve fotografii poezii, a těch není málo. V českých vodách můj osobní výčet pochopitelně začíná u jmen jako Sudek, Funke, Hackenschmied, ale i Tibor Honty či Miroslav Hák, a končí u surrealistů Jindřicha Štyrského a Karla Teiga. Ale obdobně ke mně promlouvají fotografie tvůrců, jako byl Eugène Atget, Brassaï nebo Cartier-Bresson. Díky nim se stále raději držím černobílé fotografie, i když by bylo zajímavé vědět, jak by se všichni jmenovaní stavěli k barevné fotografii, kdyby tvořili v současnosti. Možná že by nás alespoň v některých případech čekalo nemalé překvapení.
————
V nakladatelství Plot letos vyšla i Česká kuchařka. Kniha byla vydána v několika jazycích a ukazuje různorodost české kuchyně. Kuchařka má praktický rozměr a je ilustrována barevnými fotografiemi. Autory České kuchařky jsou Petr Sýkora a Magdalena Wagnerová.
Knihy z nakladatelství Plot (Příběhy zámků v Čechách a na Moravě – Jeviště života šlechtického, Příběhy ze staré židovské Prahy) je možné objednat na: www.plotknihy.cz
Další tipy na vánoční dárky nejen pro pražskou veřejnost:
Malý pražský chodec
Rozsvícená vánoční Praha přímo vybízí k procházce. Zkuste se po ní projít se spisovatelem Ondřejem Hníkem, který je autorem knihy Malý pražský chodec. Tato kniha přibližuje dětem prostřednictvím poezie známé pražské památky a zajímavosti z historie. V básních se dozvíte, jaké náměstí v Praze je největší, na jakém domě můžete vidět dva zlaté medvědy a mnoho dalšího. Vydejte se s dětmi na procházku a u každé památky si přečtěte jednu báseň. Uvidíte, jak děti bude procházka bavit a možná je kniha bude inspirovat i k napsání vlastních veršů.
Knihu lze objednat na: www.albatros.cz
Vánoční návštěva historických pražských radnic
Nejen hrady a zámky jsou plné krásných věží a výhledů! Ti, co mají rádi historii, si jistě nenechají ujít možnost navštívit věže Staroměstské a Novoměstské radnice s Town Hall Passem. Tento pass platí tři dny a můžete si díky němu prohlédnout interiéry Staroměstské radnice, navštívit její věž za denního světla i při západu slunce či po setmění a rovněž vystoupat na ochoz věže Novoměstské radnice. Z obou věží je nádherný výhled, uvidíte z nich město jako na dlani. Interiéry Staroměstské radnice jsou poté příjemnou tečkou na závěr.